آموزش بازی فکری دژ

بازی فکری دژ یک نسخه ی ایرانی از بازی معروف آلمانی Citadels  که یک بازی کارتی به سبک آلمانی است که توسط Bruno Faidutti طراحی شده بود، که در ابتدا به زبان فرانسوی با عنوان Citadelles توسط MultiSim در سال 2000 منتشر شد و توسط Julien Delval، Florence Magnin، Jean-Louis Mourier و Cyrille Daujean به عنوان طراح گرافیک برای اولین نسخه به تصویر کشیده شد. بازی فکری دژ یکی از معدود بازی های تخته ای خوب در بازار است که برای بیش از چهار بازیکن به خوبی کار می کند. در واقع، من استدلال می کنم که برای بهترین تجربه حداقل به چهار مورد نیاز است.

بازی فکری دژ

بازی دژ یک بازی کاملا هیجانی است که حداقل بین 2 نفر و حداکثر بین 8 نفر بازی میشود اما اگر بین 5 نفر بازی شود بهترین هیجان را تجربه می کنید.حداقل مدت زمان لازم برای این باز ی 20 دقیقه و حداکثر 60 دقیقه است. به سختی بازی می توان 2.5 از 5 به آن داد.افراد بالای 10 سال می توانند بازی کنند. این یک بازی استراتژی و خانوادگی می باشد. 

بازی فکری دژ

محتویات بازی فکری دژ

بازی فکری دژ متشکل از 12 عدد کارت سازه ی سلطنتی، 11 عدد کارت سازه ی ایینی،20 عدد سازه ی تجاری، 11 عدد کارت سازه ی نظامی،7 عدد کارت سازه ی خاص که در مجموع از 61 کارت سازه، 8 کارت شخصیت،8 کارت مرجع،25 سکه ی  طلا،یک شمارنده ی تاج و از کتابچه ی قوانین تشکیل شده است.

داستان بازی فکری دژ

در این بازی هریک از بازیکنان شهری را به دلخواه انتخاب کرده و حاکم شهر خود می شوند.در هر دوره بعد از اینکه نقش های جدیدی را به عهده گرفتند ، شخصیت های را انتخاب می کنند تا به کمک آنها بتوانند طلا ها را بدست آورند و سازه های شهر های خود را بسازند.

راهنمای بازی فکری دژ

در بازی دژ هر دور از دو مرحله انتخاب شخصیت به صورت مخفیانه و بازی کردن نوبت و ساخت شهر تشکیل شده است.طلاهایی که در طول بازی برای ساخت ساختمان استفاده می شود ارزش آن ساختمان را نشان می دهد در این بازی هدف این است که بازیکنان با ارزشمند ترین ساختمان را بسازند. که هر یک از بازیکنان سعی دارند تا با ساختن بهترین شهر به بهترین حکمران شهر خود تبدیل شوند.در مرحله ی اول چند کارت شخصیت به رو و چند کارت شخصیت به پشت نسبت به تعداد بازیکنان انتخاب شده و از بازی خارج می شود. اولین بازیکن از کارت های شخصیت باقی مانده به صورت مخفیانه یکی را انتخاب  می کند .هریک از نقش های بازی قابلیت های ویژه ای دارند که بازیکنان بعد از انتخاب نقش های دلخواه خود به صورت مخفیانه قابلیت های ویژه نقش را در طول بازی اعمال کنند. از کارت های سازه برای ساخت و ساز ساختمان های خود استفاده می کنند و هزینه ی کارت ها در بازی همان امتیاز بازی ، بازیکن می باشد. اگر یک بازیکن بتواند 7 امین ساختمان و سازه ی خود را در شهر خود بسازد بازی تمام می شود و بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کند ، آن بازیکن به عنوان برنده ی بازی و بهترین حکمران شناخته می شود.

آماده سازی بازی فکری دژ

8 کارت شخصیت را بر زده و به پشت روی میز قرار دهید و بعد از این کار کارت های سازه را بر زده و به هر بازیکن 4 کارت سازه بدهید،و بعد کارت های باقی مانده را کنار کارت های شخصیت ، به پشت در مرکز میز قرار دهید بعدا به هر بازیکن 2 سکه می رسد و باقی سکه ها به عنوان خزانه ی بازی در مرکز میز قرار میگیرد.

آماده سازی بازی فکری دژ

آموزش بازی فکری دژ برای تعداد بازیکن 4 و بیشتر از آن

بازی فکری دژ در چند دور بازی می شود که پیشتر به تعداد مرحله در هر دور اشاره کرده ایم. بازیکنی که کارت تاج در اوست که به اصطلاح بازیکن تاج دار می گویند ، به عنوان نظاره گر در بازی بر اجرای هر مرحله از بازی نظارت می کند. که در هر مرحله هر بازیکن را به نام نقشش صدا می زند تا نوبتش را اجرا کند.نکته ی مهمی که باید به آن اشاره شود این است که ممکن است بازیکن تاجدار در طول بازی تغییر کند .

مرحله ی نقش

بعد از این که بازیکن تاجدار مشخص شد. تمام کارت های نقش را بعد از جمع کردن بر می زند و یک کارت نقش را به پشت می سوزاند لازم به ذکر است در بازی 4 نفره 2 کارت ودر بازی 5 نفره و بالای آن یک کارت سوزانده می شود. بازیکن تاجدار بعد از اینکه به طور مخفیانه نقش مورد نظر خود را انتخاب کارت باقی کارت ها را برای انتخاب به بازیکن دست چپی می دهد به همین ترتیب  هر بازیکن به طور مخفیانه  از کارت های نقش انتخاب می کند و بعد از این که آخرین بازیکن کارت  نقش خود را انتخاب کرد کارت های باقی مانده را به پشت در کنار دیگر کارت های سوخته قرار می دهد.لازم به ذکر است که هیچ بازیکنی نباید  کارتی که به پشت سوزانده شده است را ببیند. اگر در اولین مرحله کارت شاه سوزانده شود، این کار را نکنید کارت شاه را به دسته ی کارت نقش برگردانید و کارت دیگری را به جای آن بسوزانید. در اوایل به هر بازیکن فرصت کافی برای بررسی نقش خود بدهید، بعد از چند دور بازیکنان مطمئنا به نقش های خود تسلط خواهند یافت و بازی بهتر وسریع تر جلو خواهد رفت.

مرحله ی نوبت

در این مرحله بر خلاف مرحله قبل به ترتیب اعداد روی کارت های نقش ،و از نقش شماره ی 1 انجام می شود. بازیکن تاجدار هر نقش را صدا می زند. مثلا به طور مثال اگر بازیکن تاج دار بگوید راهزن، نقش شماره ی 2 آنگاه بازیکن باید کارتش را رو کرده و نقشش را اعمال کند.

قوانین شمارش امتیاز

امتیاز سازه های شهر را باهم جمع بزنید.اگر شهر شما از هر 5 رنگ سازه حداقل یکی را داشته باشد آنگاه 3 امتیاز اضافه دریافت خواهید کرد لازم به ذکر است بازیکنی که بتواند زودتر از بازیکنان دیگر سازه های شهر خود را بسازد 4 امتیاز اضافه می گیرد و بقیه ی بازیکنان اگر بتوانند تا پایان بازی هفتمین سازه ی خود را بسازند آنگاه 2 امتیاز می گیرند. در آخر بازی  هرکسی که امتیاز بیشتری بیاورد برنده ی بازی است، اگر امتیاز دو بازیکن باهم مساوی باشد آنگاه بازیکنی که عدد درج شده روی کارت نقشش بالاتر باشد، برنده است.

کلام آخر

در این مطلب نگاهی به بازی دژ کردیم و برای شما نحوه ی بازی را آموزش دادیم .امیداریم مطالب برای شما مفید باشد.بازی دژ یک بازی کارتی و نسخه ی ایرانی از یک بازی آلمانی به همین اسم می باشد.شما می توانید بازی فکری دژ را از سایت بازی تحریر تهیه کنید.

hanafi
ارسال دیدگاه