بازی فکری

کمی صبر کنید...

به فعالیت های جسمی و ذهنی هدف دار که باعث ایجاد تفریح و سرگرمی می شود بازی می گویند این حرکات امکان دارد به صورت گروهی یا فردی صورت گیرد با انجام بازی ها، کودکان نقاط ضعف خود را پیدا می کند و می توانند آن ها را رفع کنند و با شناسایی نقاط قوت آن ها را تقویت کنند. بازی کردن باعث می شود کودکان بعضی از اخلاقیات و شخصیت خود را بشناسند مانند فرمان برداری، تهاجم یا تسلیم شدن،رشد عاطفی و .... و بعد از شناخت این رفتار ها آن ها را اصلاح کنند.

اما بازی های فکری باعث فعالیت ذهنی و تقویت ذهن افراد می شود همچنین از مزایای دیگر بازی های فکری می توان به افزایش تمرکز کودکان اشاره کرد همچنین موجب به چالش کشیدن IQ و EQ می شود در این مقاله به بررسی بازی های فکری و مزایای این بازی ها خواهیم پرداخت.

انواع بازی های فکری

انواع بازی های فکری

بازی فکری به انواع مختلفی تقسیم شده اند که در این مقاله به معرفی هر یک از زیر دسته های بازی فکری خواهیم پرداخت.

 • بازی های آموزشی : به کمک این نوع از بازی ها می توان مباحث درسی مانند حروف، اعداد، اشیاء و ... را راحت تر به کودکان آموزش داد همچنین می توان به وسیله این بازی ها مهارت های گوناگون را یاد داد
 • بازی های معمایی : بازی های معمایی بیش تر بازی های رو میزی هستند که باعث تقویت ذهن بازیکنان می شود بازیکنان باید سعی کنند با استدلال ها و نتیجه گیری های صحیح در زمان معین معماها و حتی جریمه های بازی را حل کنند. این نوع بازی یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین انواع بازی های رومیزی است و همه باید حداقل یکی از این بازی ها را امتحان کنند.
 • بازی های ساختنی : بازی هایی هستند که باعث بالا رفتن خلاقیت آن ها می شود همچنین بازی های ساختنی نوعی تمرین برای کودک محسوب می شود که باعث می شود قدرت پرورش و یادگیری کودک افزایش یابد
 • بازی های رو میزی – برد گیم : بازی های رو میزی جزء قدیمی ترین سرگرمی ها محسوب می شود یکی از قدیمی ترین بازی های رو میزی می توان به شطرنج اشاره کرد. بازی ها رو میزی هم دارای مزایای زیادی هستند و نسبت به سناریو آن ها مزایای بازی ها نیز تغییر می کند
 • بازی های کارتی – کارت گیم : بازی های کارتی یا همان کارت گیم ها دسته ای از بازی هایی هستند که استراتژی هر بازیکن نسبت به کارت هایی که در دستش است تعیین می شود. هشتاد درصد این نوع بازی ها بستگی به کارت های شما دارد امکان دارد یک بازیکن کارت های خوبی دارد ولی شما کارت ها به درد نخوری دارید.
 • بازی های حرکتی – ورزشی : بازی های ورزشی و حرکتی یکی از عوامل مهم در رشد کودک شما هستند و حرکات فیزیکی و ورزشی که کودک شما در هنگام بازی کردن این نوع از بازی های انجام می دهد باعث یاد گرفتن یک مهارت جدید و کشف استعداد های او می شود بازی های حرکتی و ورزشی برای تمام سنین مناسب هستند این نوع بازی ها به قوی تر شدن ماهیچه های کودک باعث می شود.
 • جورچین : بازی های جورچین جزء بازی های بسیار سرگرم کننده است که همه افراد با هر رده سنی می توانند این بازی را انجام دهند جورچین یا پازل باعث افزایش توانایی های فکری افراد می شود و باعث شکوفایی ذهن و رشد خلاقیت در انسان می شود
 • توی گیم

مزایای بازی های فکری برای کودکان

بازی های فکری مناسب برای تمام سنین هستند اما مزایای بسیار زیادی برای کودکان دارند که در این قسمت از مقاله به بررسی مزایای بازی های فکری برای کودکان خواهیم پرداخت.

 • اولین مزیت بازی های فکری، تقویت ذهن و مغز کودکان است که باعث هماهنگی بیش تر اعضای بدن کودکان می شود. کودکان در سنین پایین به فعالیت هایی که باعث ایجاد هماهنگی در عضلات بدن می شود نیاز دارند.
 • بازی های فکری یکی از بهترین روش ها برای آموزش مفاهیم درسی به کودکان است. کودکان با بازی کردن مفاهیم درسی را به راحتی یاد می گیرند و در کنار آموزش، لحظات شاد و مفرحی برای کودکان با بازی کردن بازی های فکری ایجاد می شود.
 • علاوه بر یادگیری مفاهیم درسی با انجام بازی های فکری می توان شمارش، حروف الفبا، رنگ ها و جهت ها را به خردسالانان آموزش دهید والدین می توانند با بازی های فکری، سرگرمی و تفریح را برای کودکان خود فراهم کنند و با تکرار این مفاهیم در طول روز این مفاهیم  در ذهن کودکان نقش می بندد.
 • انجام بازی فکری کودکان باعث افزایش خلاقیت و قدرت تخیل کودکان می شود. بازی هایی که باعث افزایش خلاقیت کودکان می شود از نوع بازی های پازلی، ساختنی و جورچینی هستند. این بازی ها باعث می شود کودکان هر چیزی که در دنیای خیالی خود می بینند را به واقعیت تبدیل کنند به همین دلیل یکی از مهم ترین تاثیرات و مزیت های بازی های فکری  افزایش خلاقیت کودکان است.
 • بازی های فکری را می توان به صورت دسته جمعی نیز بازی کرد به همین دلیل یکی دیگر از مزایای بازی های فکری افزایش تعامل کودکان با هم سن و سالانان خودش است که باعث می شود کودکان از گوشه گیری در بیایند و اجتماعی تر شوند.
 • بازی های فکری یکی از مناسب ترین گزینه ها برای جایگزینی بازی های کامپیوتری است
 • والدین با انتخاب بازی های فکری مناسب با سن و سال کودک باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود و همچنین به کودکان کمک می کنند تا به یک خود باوری برسند.

خرید انواع بازی فکری

● طیف گسترده‌ای از بازی‌های فکری و رومیزی جدید که هرکدام با قیمتی شگفت‌انگیز در بازی‌ تحریر ارائه می‌شوند.

● خرید آنلاین بازی فکری در تمامی بازه های سنی از 6 ماهگی تا 99 سال در تمام سبک‌های استراتژیک ، ماجراجویی و ...

● خرید اینترنتی بازی فکری از سایت بازی تحریر با ارسال سریع به سراسر ایران.

- همین حالا بررسی کنید و از میان محصولات جذاب و به روز بازی تحریر بازی فکری مورد نظرتون رو انتخاب کنید.