بازی فکری کودکان

فیلـتر

نمایش 1–12 از 252 نتیجه

به هر فعالیت فردی و گروهی که باعث می شود تقویت جسم و ذهن کودک و باعث ایجاد سرگرمی و شادی برای کودک شود بازی می گویند. انتخاب بازی های مناسب برای کودکان از سخت ترین وظایف برای والدین است زیرا بازی ها باعث رشد شخصیت یک کودک می شود و انتخاب بازی نا مناسب باعث آسیب رسیدن به کودک می شود.

کودکان با بازی کردن نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف خود را از بین می برند و بعضی از خصوصیات خود را مانند فرمان پذیری، خشونت، اجتماعی بودن و … را بروز می دهند و باعث می شود والدین این خصوصیات را بفهمند.

انواع سبک بازی های کودکانه

بازی های کودکانه از نظر سبک بازی به دسته های مختلفی تقسیم شده اند که در این مقاله به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

برای آموزش بازی بزنگاه کلیک کنید

بازی نمایشی

اولین بازی نمایشی که یک کودک انجام می دهد زمانی است که کفش مادر خود را می پوشد و یا مانند پدرش روزنامه می خواد و یا با تلفن با افراد و دوستان فرضی حرف می زند به این نوع از بازی ها، بازی های فرضی می گویند.

این نوع از بازی ها باعث می شود شخصیت کودک رشد کرده. بازی نمایشی جزئی از بازی های تقلیدی است. اما نکته ی جالب اینجاست که در بازی های تقلیدی کودک فقط تقلید می کند اما در بازی های  نمایشی علاوه بر تقلید، انتظار خود را از آن نقش به شما می رساند.

بازی تخیلی

انجام بازی های تخیلی بر گرفته از خلاقیت و شخصیت کودکان است. تخیالات کودک آرام آرام صحنه بازی ها را ترک می کند و همراه با رشد ذهنی کودک به صحنه داستان ها و گفتار هایش کشیده می شود. نظریه پردازان معتقدند که رشد تخیلات کودکان در دوران کودکی و از طریق بازی می تواند این کودکان را در بزرگسالی به هنرمندان، نویسندگان، نقاشان، مخترعان و کاشفان بزرگ تبدیل کند.

بازی جسمی

از بازی های قدیمی که کودکان به آن ها علاقه بسیاری دارند بازی های جسمی هستند. کودک زمانی را که صرف بازی های فیزیکی می کند تا از انرژی اضافی بدن یا افسردگی و خستگی خلاص شود. بازی های فیزیکی می توانند بازی های گروهی یا انفرادی یا ترکیبی از هر دو باشند.

بازی تقلیدی

تقلید کردن یکی از خصوصیات انسان و کودکان است. کودکان با تقلید کردن بسیاری از کار ها مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، حرف زدن و … را یاد می گیرند کودکان برای اولین بار از پدر و مادر خود تقلید می کنند. دختران در یک تا پنچ سالگی آشپزی کردن، لباس شستن و … را از مادر خود تقلید می کنند.

این نوع از بازی ها نقش مهمی در تربیت و رشد کودکان دارد و باعث می شود رفتار های خانواده را تقلید کند.

کلام آخر

بازی در کودکان باعث رشد شخصیتی، رفتاری و عقلی می شود. شما می توانید در سایت بازی تحریر انواع بازی ها مناسب برای کودک خود را خریداری کنید

اطلاعات بیشتر ...