آموزش بازی فکری زیر خاکی

بازی فکری زیر خاکی یک بازی چند نفره ی ایرانی است. این بازی یک بازی کاملا هیجان انگیز و همراه با شور و اشتیاق است که می توانید این بازی را با اعضای خانواده و یا دوستان خود بازی کنید . بازی فکری زیر خاکی مناسب افراد بالای 10 سال می باشد. این بازی را حداقل 2 نفر و حداکثر 4 نفر می توانند بازی کنند. بازی فکری زیر خاکی یک بازی کارتی است. زمان بازی 15 ای 30 دقیقه است.استراتژی در این بازی متوسط است ولی شانس افراد بازیکن نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.این بازس بسیار ساده است و پیچیدگی کمی دارد.خلاقیت در این بازی بستگی به بازیکنان دارد.نقش پیش بینی در این بازی متوسط است.و ذهن خوانی برای پیشی گرفتن از دیگر رقبا و رو کردن دست آن ها نقش کمرنگی دارد.

محتویات بازی فکری زیر خاکی

بازی فکری زیر خاکی متشکل از یک دفترچه ی راهنما،2 تا کارت راهنما،8 کارت انگشتری برای بازی پیشرفته و 60 کارت زیز خاکی(10 نوع از هرکدام 6 عدد)

محتویات کارت های زیر خاکی

مثلا یکی از کارت های زیر خاکی را در نظر بگیرید در روی کار های زیر خاکی اعدادی نسبت داده شده است که این اعداد نشان دهنده ی ارزش کارت می باشد.زیر ارزش کارت یک شکل کوچکی وجود دارد که این شکل ایفا کننده ی نشان کارت می باشد. بعد در وسط کارت های زیر خاکی نشان کارت با اندازه ی بزرگی قرار دارد که این شکل هم ، همان تصویر کارت می باشد.

وقتی یکی از کارت های انگشتری را در نظر میگیرید در قسمت بالای این کارت نام  این کارت نوشته شده است. 

در وسط این کارت شما می توانید شکل انگشتر را ببنید که به آن تصویر انگشتر گویند.بعد در پایین ترین قسمت این کارت نوشته ای چند سطری می بینید که که در آن قابلیت انگشتر نوشته شده است.به طور مثال قابلیت انگشتر مارگیر این است که صاحب این انگشتر بار رو شدن کارت مار (یکی از کارت های زیر خاکی) بلافاصله آن را در زمین خود قرارا داده و اثر آن را مهار و خنثی میکند.محتویات کارت های فکری زیر خاکی

چیدمان بازی زیر خاکی 

منطقه ی بازی به سه قسمت :کارت های زیر خاکی،کارت های سوخته، منطقه گنج تشکیل می شود.منطقه ی گنج در بین کارت های زیر خاکی و کار ت های سوخته قرار دارد.

کارت های سوخته که در بالا به آن اشاره شده است ، عبارت است از تمام کارت ها با عدد 2به همراه یک کارت سکه که عدد 4 روی ان درج شده است را جدا کرده که در مجموع 10 کارت می شود و آن ها را بر بزنید.و آن ها را به عنوان کارت های سوخته به پشت روی میز قرار دهید.

از 60 کارت که 10 کارت ان به عنوان کارت سوخته انتخاب شد ، 50 کارت باقی مانده را بر بزنید و  رو به پشت در طرف دیگر میز قرار دهید. به فاصله ای در بین ابن دو قرار می دهید همان منظقه ی گنج است.

در بازی فکری زیر خاکی یکی از بازیکنان به صورت رندوم و تصادفی انتخاب می شود تا بازی شروع شود بعد از آن بازی به شکل نوبتی پیش می رود.

یک قسمتی داریم به نام بازی پیشرفته، کارت های انگشتری که متعلق به بازی پیشرفته هستند. برای بازی پیشرفته کارت های انگشتری را بر می زنیم.بعد از بر زدن به هر بازیکن 2 کارت می دهیم.بازیکن بعد از بررسی کردن کارت های خودش یکی را به دلخواه می سوزاند و دیگری را انتخاب می کند.

در ابتدا بعد از اینکه هر بازیکن قابلیت انگشتری خود را انتخاب کرد،تا پایان بازی برای هر بازیکن قابلیت همان انگشتر اعمال می شود.این کارت هاباید در طول بازی به رو باشد.

چیدمان بازی فکری زیر خاکی

روش بازی زیر خاکی

بازی زیر خاکی از دو بخش رو کردن کارت و ادامه و یا جمع آوری تشکیل می شود که به طور کامل در اینجا توضیح داده شده است.

رو کردن کارت

بازیکنی که نوبت به او رسیده است باید از کارت های زیر خاکی یکی را انتخاب کرده و آن  را رو کند و در منطقه ی گنج قرار دهد.بعد از اینکه کارت رو شد باید قابلیت آن نیز اعمال شود این کار برای همه ی کارت ها صدق می کند.

ادامه یا جمع آوری

در اینجا بازیکن تصمیم می گیرد ادامه دهد یا در غیر اینصورت جمع آوری کند. 

ادامه

هر یک از بازیکنان تا زمانی که بخواهند می توانند کارت هایشان را رو کنند و به بازی ادامه دهند (اعمال قابلیت کارت ها را بعد از رو کردن فراموش نکنید) فرض کنیم بازیکنی کارتی را رو کرده است که مشابه کارت هایی است که قبلا رو شده است،در نتیجه این بازیکن بلافاصله می سوزد و بعد از آن نوبتش به پایان می رسد.و تمام کارت هایی که قبلا توسط بازیکن سوخته رو شده بود نیز به دسته ی کارت های سوخته  تعلق می یابد.نکته ی مهمی که نباید فراموش کنید این است که قابلیت کارتی که باعث سوختن بازیکن شده است اعمال نمی شود.به طور مثال وقتی یک بازیکنی کارت خنجر را در منطقه ی جنگ برای بار دوم رو کند آن وقت می سوزد.

جمع آوری

اگر بازیکنی نخواهد دیگر بازی را ادمه دهد و به جای ادامه دادن و رو کردن کارت جدید و احتمال سوختن می تواند کارت هایی که قبلا رو کرده بود را جمع آوری کند .

برای این کار بازیکن تمام کارت هایی را که در منطقه ی گنج رو کرده بود را بر می دارد و در زمین خودش جلوی خود قرار می دهد.

در حین بازی چند نکته ی مهمی وجود دارد که به آن ها اشاره می کنیم:

نکته ی اول این است که زمین هر بازیکن برای بازیکنان دیگر قابل رویت باشد.

نکته ی دوم این است که وقتی که کارتی را از زمین بازیکن دیگر و یا خود برمی دارید همیشه بالاترین رقم کارت مورد نظر خود را بردارید.

 و نکته ی آخر و مهم ترین نکته این است که در زمین هر بازیکن باید کارت های زیر خاکی به تفکیک نوع توسط خود بازیکن جدا شده باشد و این کارت ها را به صورت افزایش یعنی از کمترین عدد به زیادترین عدد چیده شود.

پایان نوبت

بعد از این که بازیکنی کارت هایش را جمع آوری کرد و یا  وقتی که بازیکن سوخت بازی برای بازیکن به پایان می رسد.و بعد از آن نوبت به بازیکن سمت چپ بازیکنی که سوخته و یا جمع آوری کرده می رسد که با کشیدن کارتی از دسته کارت های زیر خاکی شروع می کند.

امتیاز بازیکن و پایان بازی 

امتیاز بازیکن همان مجموع بالاترین عدد از هر نوع کارت موجود در زمین بازی بازیکن همان امتیاز بازی بازیکن بوده و در پایان هرکسی که بالاترین امتیاز را دارد برنده است.

امتیاز بازیکن و پایان بازی

کلام اخر

یکی از آسانترین و جالب ترین بازی های کارتی ایرانی است.فقط کافیست شروع کنید آن وقت به صحت جمله پی خواهید برد. اگر می خواهید هیجان  بازی فکری زیر خاکی را تجربه کنید می توانید باقیمت مناسب این بازی را از سایت بازی تحریر تهیه کنید.

hanafi
ارسال دیدگاه