آموزش بازی فکری شب مافیا

بازی مافیا یک بازی گروهی است که در کشور روسیه اختراع شده است و به دلیل جذابیت بسیار بالایی که دارد بعد از گذشته مدت کوتاهی این بازی در بین تمام کشور ها معروف شد و شاخه های بسیار زیادی از آن جدا شد یکی از شاخه هایی که از بازی مافیا جدا شد بازی شب های مافیا است که دارای شخصیت ها و قوانین متفاوت و تکمیل تری از بازی مافیای کلاسیک است. این بازی و نقش های آن توسط ایرانی ها طراحی شده است که جذابیت بسیار زیادی دارد بطوریکه امروزه در بیشتر کافه های ایران چند جوان دور هم نشسته اند و شب های مافیا را بازی می کنند در ادامه به بررسی بیشتر نقش و راهنمای بازی فکری شب های مافیا خواهیم پرداخت.

روش بازی فکری شب مافیا

روش بازی فکری شب مافیا

ابتدا در این بازی به همه افراد توسط گرداننده نقش ها داده می شود سپس همه در جای خود می نشیند و گرداننده شب را اعلام می کند سپس می گوید که مافیا ها بیدار شوند، مافیا ها بیدار می شوند و همدیگر را می شناسند سپس می خوابند اگر در بازی مستقل(در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت) وجود داشته باشد مستقل همدیگر را می شناسد و سپس می خوابند و اگر تعداد زیاد باشد بعضی نقش ها مانند کلانتر نیز باید یکدیگر را بشناسند. بعد از تمام شدن شب معارفه گرداننده روز اعلام می کند و اولین کسی که به او نقش داده شده است شروع به صحبت می کند افرادی را کاور و افراد دیگر را تارگت می کند. 

بعد از اتمام صحبت بازیکنان نسبت به تحلیلشان به سایر بازیکنان رای می دهد و آن ها را به دادگاه می کشانند بازیکن دادگاهی باید در دادگاه از خود دفاع کند. بعد از اتمام دفاع، گرداننده بازیکنان را به خواب نیم روزی دعوت می کند و همه باید بخوابند. ابتدا قاضی را صدا می کند و از قاضی می خواهد از توانایی اش استفاده کند و به کسی رای خروج دهد سپس شهردار را بلند می کند که آیا می خواهد رای گیری را ملقی کند. سپس از جادوگر و شاهکوش سوال می پرسد که آیا می خواهید از توانایی هایتان استفاده کنید. اگر این دو فرد بخواهند از ابلیتی هایشان استفاده کنند باید دست هایشان را بالا نگهدارند.

سپس از تمام بازیکنان می خواهد رای های خود را به هر بازیکنی که می خواهد بدهد . گرداننده شروع به شمارش رای ها می کند و کسی که بیشترین رای را داشته باشد از بازی خروج می کند اما دو شانس برای ماندن در بازی دارد. 1_ کارت های حرکت آخر 2- حدس فرشته نجات اما یعنی چه؟

 1. کارت های حرکت آخر: کارت هایی هستند که فردی که با رای گیری به بیرون می رود یکی از آن ها بیرون می کشد و دستوری را که روی آن نوشته شده است را باید اجرا کند و اگر کارت سفید را انتخاب کند بازیکن در بازی می ماند.
 2. حدس فرشته نجات: در بین نقش های مافیا فرشته نجات وجود دارد که در اول بازی راوی او را می شناسد و کار خاصی انجام نمی دهد و زمانی که یک بازیکن از توسط رای گیری به بیرون می رود اگر فرشته نجات را حدس بزند در بازی می ماند.

بعد از اتمام رای گیری به فاز شب می رویم و گرداننده شب را اعلام می کند و همه ی بازیکنان می خوایند ابتدا مافیا ها را از خواب بلند می کند تا از یکی از شهروندان را شات زده و ابلیتی های دیگرشان را استفاده کنند سپس نوبت به شهروندان می رسد هر شهروندی که بخواهد از توانایی خود استفاده کند باید دستش را بالا برده و گرداننده او را با نقشش بیدار می کند و او باید از توانایی خودش استفاده کند بعد از نقش ها شهروندان گرداننده تیم مستقل را از خواب بلند می کند و تیم مستقل از ابلیتی خود استفاده کند و سپس بعد از اتمام شب، بازی وارد فاز روز می شود و به همین منوال ادامه پیدا می کند تا زمانی که یکی از ساید ها برنده بازی شوند.

ساید های بازی شب مافیا

ساید های بازی شب مافیا

بازی مافیا به صورت کلی از سه ساید تشکیل می شود ولی می توان در بازی هایی با تعداد بازیکنان بیشتر می توان چند سایدی نیز بازی کرد یعنی در بازی از چند مستقل استفاده کرد در این قسمت از مقاله به بررسی سه ساید اصلی بازی شب مافیا خواهیم پرداخت.

 • ساید شهروندان: شهروندان در تلاش هستند مافیا و مستقل را پیدا کنند و با رای گیری به بیرون بیاندازد تعداد این ساید در بازی بیشتر از ساید های دیگر است اما نقطه ضعف این ساید نا آگاه بودن آن است یعنی هیچکس در ساید شهروند ها یکدیگر را نمی شناسند و باید با حرف زدن از ساید یکدیگر آگاه شوند.
 • ساید مافیا: تعداد این ساید کم تر از تعداد شهروندان است بیشتر توانایی های این ساید برای فاز شب است و از هویت یار هایش خبر دارند به طوری که این ساید را ساید آگاه می نامند.
 • ساید مستقل: این ساید نه مافیا بوده نه شهروند ولی وجود این ساید هم به ضرر شهر و هم به ضرر مافیا است تعداد این ساید کم تر از تعداد مافیا هستند و بهترین بازی برای این مستقل این است که در ابتدای بازی با مافیا بازی کند و شهروندان را از بازی خارج کند و در آخر بازی مافیا ها را نابود کند.
 • ساید نیمه مستقل: این ساید نیز نه از شهروندان هستند و نه از مافیا ها، این سیاد خودشان یا روند بازی تعیین می کند که باید از کدام ساید بازی کنند.

نقش های بازی شب مافیا 

همانطور که گفتیم بازی مافیا از سه ساید اصلی تشکلی شده است که در این قسمت از آن به معرفی نقش های آن خواهیم پرداخت:

نقش ساید شهروندان

ابتدا این نکته را باید بدانید که در این بازی همه ی بازیکنان دارای نقش هستند در ادامه به معرفی بیشتر نقش های شهروندان خواهیم پرداخت.

نقش ساید شهروندان

 • شهردار: در فاز نیم روزی می تواند یکبار رای گیری را ملقی کند او دو خادم و یک خائن شهر را می شناسند یعنی دکتر و جراح
 • قاضی: در طول بازی به تعداد دو بار می تواند در فاز نیم روزی و به افرادی که در رای گیری هستند رای خروج مستقیم بدهد.
 • دکتر: محافظ شهروندان در برابر شات های شبانه مافیا
 • کلانتر: وظیفه کشتن مافیا ها را بر عهده دارد اما اگر تیر او به یک شهروند برخورد کند. خود او قصاص می شود و از بازی بیرون می رود
 • قهرمان: قوی ترین مرد شهر است و در روز های زوج از شات مافیا و روانکاوی مافیا در امان است و می تواند در روز های زوج از یکی بازیکنان مخافظت کند.
 • رمان: او می تواند با جادو نقش های موجود در شهر را تصرف کند و فقط یک شب یا یک روز به جای آن بازی کند.
 • دست کج: او دزد شهر است و از بازیکنان نقش را می دزد و فقط یکبار می تواند نقش کسی را بدزد و فردی که از او سرقت شده است به مافیا یا شهروند ساده تبدیل می شود.
 • جادوگر: یکی از قدرتمند ترین نقش های شب های مافیا است و اگر به کسی بزند آن بازیکن به مدت یک شبانه روز دیگر نمی تواند از توانایی اش استفاده کند. جادوگر نقش مقابل شب خسب در تیم مافیا است.
 • دندانپزشک: اگر احساس کند کسی زیاد حرف می زند دندان های اورا می کشد و آن بازیکن به مدت یک شبانه روز دیگر نمی تواند صحبت کند.
 • ناقل: او یک بیمار است، اگر بازیکنی بر روی او ابلیتی اش را پیاده کند روز اول سایلنت، روز دوم فلج و روز سوم از بازی بیرون می رود. این نقش مریض یک سم برای شهروندان و مافیا است و باید طوری بازی کند تا مافیا او را شات کنند.
 • فدایی: او فدای شهر می شود تا شهروندان پیروز شود، فدایی به انتخاب خود می تواند یکی از بازیکنان را از بازی خارج کند یا زمانی که تروریست بخواهد یک بازیکن را از بازی ببرد می تواند جلوی اورا گرفته و تروریست و فدای از بازی خارج می شوند.
 • کارگاه ویژه: او از به دنبال مستقل بازی می گردد بودن این نقش در بازی برای مافیا و شهروندان بسیار خوب است که می تواند مستقل را برای آن ها پیدا کنند.
 • نخبه: کارش را بلد است و می تواند در فاز شب از گرداننده نقش بازیکنان را بپرسد.
 • نانوا: این مرد مسئول تامین غذای شهروندان است و اگر نباشد قحطی تمام شهر را می گیرد و مردم می میرند. او در شب اول بازی به هیچ وجه کشته نمی شود اما اگر شب های بعد کشته شود. شهروندان تا پنچ روز به صورت کلی بازی را می بازند.
 • حنا: شجاع ترین دختر شهر که می تواند در مقابل مستقل ها بایستد و آن هارا بکشد قوی ترین مستقل ها مانند هزار چهره نیز از او می ترسند.
 • پیوند: این دختر در شهر به خیاطی مشغول است و روز اول دو نفر را به یکدیگر پیوند می زند و اگر یکی از آن ها به بیرون برود دیگر نیز همراه با او به بیرون می رود.
 • شکارچی: او کلبه ای در جنگل دارد و از شهر در برابر حمله ی گرگ ها در شب های زمستان محافظت می کند. گلوله ی او بر روی مافیا و شهروندان هیچ اثری ندارد و فقط گرگ ها را شکار می کند.
 • راوی: او یک نقاش است که همه چیز را در دفتر خود یادداشت می کند تا بتواند به راحتی آن را روی تصویر بیاورد. هرشب،در هرزمان از شب که بخواهد، یک بار دست بلند می کند و آخرین اتفاقی که قبلش افتاده باشد توسط گرداننده یادداشت می شود. بعد مرگ راوی، گرداننده تمام وقایع نوشته شده را میخواند. او فرشته نجات را می شناسد.
 • سپیدار: بانویی بسیار مقاوم است که در برابر لشکر سیاه مقاومت می کند و تا زمانی که او کشته نشده است لشکر سیاه نمی توانند پیروز باشی شوند.
 • کشیش: یکی از مومن ترین افراد بازی است که توسط انجیل افرادی را که به گرگ تبدیل شده اند را تبدیل به شهروند ساده می کنند و او را به راه راست هدایت می کند.
 • قرنطینه چی: او مسئول محافظت مردم شهر از ویروس کرونا است او هر شب یکی را قرنطینه می کند و اجازه نمی دهد تا 24 ساعت او به بیماری مبتلا شود.
 • جاسوس: هر شب با مافیا از خواب بیدار می شود اما یک شهروند است

نکته یک: در بازی شب مافیا نقش های شهروندی بسیار زیادی وجود دارد و به دلیل بالا بودن تعداد کارت ها فقط به معرفی برخی از آن ها پرداختیم.

نکته دوم: به دلیل بالا بودن تعداد نقش های این بازی، همه ی بازیکنان دارای نقش هستند.

نقش های ساید مافیا

در این قسمت ازمقاله به بررسی و معرفی نقش های ساید مافیا پرداخته ایم:

 • رییس مافیا: او تصمیم می گیرد که شب ها چه کسی را شات بزند اما نقطه ضعفی که دارد این است که شات او بر روی سندیکا، گرگ نما و هزار چهره اثری نداری. 
 • معشوقه: دوست دختر رییس مافیا است و اگر به هر نحوی از بازی خارج شود رییس مافیا ناراحت و عصبانی می شود و آن شب دو شات می زند.
 • شاه کش: دختری نابینا است که می تواند با حس ششم نقش های شهروندان و عماد را حدس بزند و اگر به درستی حدس بزند آن فرد به صورت مستقیم از بازی خارج می شود.
 • روانکاو: او یک روانشناس ، حراف و زیرک است که با تیم مافیا همکاری می کنید و با شست و شوی مغزی شهروندان، آن ها را به عضو گروه مافیا می کند.
 • جلب: او به جای دو دست، چهار دست دارد به همین دلیل شب های رای او دو عدد شمرده می شود.
 • شب خسب: یکی از مهم ترین نقش های تیم مافیا است که همیشه یک آینه در دست دارد و جلوی هر بازیکنی قرار دهد تمام ابلیتی آن بازیکن به خودش بر می گردد اما اگر آینه اش را رو به روی جادوگر بگذارد جادوگر او را می کشد به همین دلیل نباید خود را به جادوگر نشان دهد.
 • قاتل حرفه ای: او یکی از حرفه ای ترین قاتل های تیم مافیا است به طوری که اگر یکی را هدف بگیرد او بعد از سه روز از بازی خارج می شود اما اگر گرگ و هزار چهره را هدف بگیرد خودش از بازی خارج می شود.
 • سیاه زخم: او نیز یک بیمار مانند ناقل است اما بیماری او مسری نیست و فقط ناقل را می تواند بکشد و یا هم تیمی های خود را که به بیماری ناقل مبتلا شده اند به وسیله فدا کردن جانش نجات دهد.
 • آمپول زن: درس نخواند و آمپول زن شد اما با پیدا کردن نوعی آمپول اعتراف گیری از کمد دکتر به تیم مافیا پیوست و او با تزریق یک آمپول به بازیکنان از هویت و نقششان آگاه می شوند.
 • بمب ساز یا تروریست: او شهروندان رو ترور می کند اما باید تا 7 بشمارد ولی در شهر یک فدایی وجود دارد که اجازه این ترور را نمی دهد.
 • جراح: پزشک تیم مافیا است که از آن ها در برابر شات های شهروندان محافظت می کند.
 • محافظ: او یک غول بی شاخ و دم است که از رییس مافیا در برابر شات های شهروندان محافظت می کند و کسی که بخواهد رییس مافیا را بکشد باید ابتدا از جنازه ی محافظ عبور کند.
 • کابوس: این دختر یک دیوانه ی واقعی است که هر کسی که به طرف او می رود را دیوانه می کند و به او اجازه خواب در فاز شب را نمی دهد.
 • شارلاتان: دو شب در طول بازی، یک نفر را انتخاب می کند. گرداننده شخصیت آن بازیکن را به کاراگاه برعکس می گوید. اگر جاسوس را انتخاب کند، جاسوس حذف می گردد.

نقش های ساید نیمه مستقل

 • همانطور که گفتیم تیم نیمه مستقل خودشان یا روند بازی باعث می شود که با یک ساید بازی کنند از نقش های ساید نیمه مستقل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • مجهول: توسط هر ساید تاج شود جزء آن ساید می شود و از آن به بعد باید برای آن ساید بازی کند به عنوان مثال اگر دکتر او را تاج کند مجهول جزء شهروندان می شود.
 • همزاد: او خودش انتخاب می کند نقش کدام بازیکن را بگیرد.
 • جانان: دختری است که جانی به خاطر او دیوانه شده است او از جانی سوء استفاده می کند و با انتخاب دو نفر جانی را مجبور می کند یکی از آن دو نفر بکشد تا خودش بتواند در بازی پیروز شود.
 • جانی: او دیوانه و عاشق جانان است و هر دوشب یک بار، یک نفر را به خاطر جانان می کشد و از روز های بعدی از حمله مافیا در امان است.

نقش های ساید مستقل

نقش های ساید مستقل

این ساید به دنبال پیروزی خود هستند و می خواهند تمام مافیا و شهروندان را به طور کلی از بازی حذف کنند تا بتوانند پیروز بازی شوند از نقش های ساید مستقل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • لشکر سیاه: گروهی سه نفره متشکل از هزار چهره، نائب و شیطان نفر است که رییس و قدرتمند ترین فرد این هزار چهره است این نقش می تواند توانایی بازیکنانی را که با رای گیری بیرون می روند را بگیرد و به نفع تیم خود استفاده کند. دومین فرد این گروه نائب است او شهردار را می شناسد و تا زمانی که جراح و دکتر ها در بازی هستند به هیچ وجه شات مافیا و شات های شهروندان بر او اثر ندارد همچنین در دست او یک اسلحه وجود دارد که در زمان لازم می تواند از آن استفاده کند. نفر سوم این تیم شیطان سفت نام دارد که از شب دوم باید بازیکنان را به یکدیگر ببافت و اگر بافت های او از یک ساید باشند از بازی خارج می شوند در غیر این صورت بافت او از بین می رود.
 • عماد: عماد یک عروسک گردان است که به شهر آمده است او دو نفر را انتخاب می کند و آن ها را به خود ملحق می کند و از توانایی آن دو نفر به نفع خودش استفاده می کند.
 • سنا: سنا مجلسی متشکل از سه سناتور که برای خروج یک فرد از بازی رای می دهند و از توانایی های خود به تنهایی استفاده می کنند.
 • گرگ و دورگه: گرگ یکی از قوی ترین مستقل ها در بازی شب های مافیا است سه شب یک بار بیدار می شود و یکی از بازیکنان را گاز می زند و آن بازیکن را به گرگ تبدیل می کند اما یار و رفیق همیشگی او دورگه نام دارد که از گرگ در برابر سپیدار محافظت می کند دورگه یک نیمه انسان و نیمه گرگ است که نمی تواند کسی را گاز بگیرد او را با نام مستقل عقیم بازی نیز می شناسند.
 • سانتا: سانتا آمده است که به شهروندان و مافیا ها دو شب یکبار یک جایزه بدهد و هر بازیکنی که از دست سانتا جایزه بگیرد باید از آن جایزه استفاده کند. اما علاوه بر این که سانتای مهربان جایزه می دهد زیر لباس خود یک تفنگ قایم کرده است تا در زمان لازم از آن استفاده کند.
 • معلم: او به بازیکنان بازی مافیا را آموزش بدهد و سپس از آن ها یک امتحان می گیرد اگر بازیکن به در امتحان پاس شود عضو تیم معلم می شود و این گونه می شود که تیم معلم بزرگ تر می شود.
 • سندیکا: یکی ار قدرتمند ترین مستقل های دنیای بازی مافیا است او رییس مافیا، جاسوس، دکتر، کاراگاه و جانی را می شناسد. از حمله گروهی مافیا و جانی در امان است. با انتخاب در مرحله دوم رای گیری، یک نفر از لیست سیاه کشته می شود. شرط پیروزی او، باقی ماندن بین سه نفر آخر است.
 • کرونا: یک ویروس است که از کشور چین به این شهر آماده است در صورت هر نوع تماس با کرونا یا بازیکن آلوده به کرونا، آلوده می شوید. 24 ساعت اول ابتلا، دوره مخفی بیماری است و از روز دوم، علائم بیماری مانند بیمار شدن توسط ناقل خواهد بود اما با قدرت سرایت بیشتر. شرط پیروزی او، حذف شدن تمام بازیکنان است، چه کرونا زنده باشد و چه مرده

کارت های حرکت آخر در شب مافیا

همانطور که گفتیم این کارت ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک بازیکن با رای گیری از بازی خارج شود اما بر روی کارت های حرکت آخر چه چیزی نوشته شده است؟ در این قسمت از این مقاله به بررسی این سوال خواهیم پرداخت.

 • دروغ سیزده: یک دروغ درباره خودش می گوید و گرداننده بازی تایید می کند.
 • فرش قرمز: فردی که فرش قرمز بگیرد فردا مستقیم به دفاعیه می رود.
 • مسیر سبز: فردی که مسیر سبز بگیرد به هیچ عنوان فردا در دفاعیه نمی رود.
 • شلیک نهایی: در اول شب به جای مافیا این شخص شلیک می کند.
 • ذهن زیبا: گر نقش کسی را دقیق حدس بزند در بازی می ماند.
 • بی خوابی: شب نمی شود و مستقیم به روز بعد می رویم.
 • خداحافظی کن: در بازی هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و به ادامه بازی می پردازیم.
 • افشای نقش: این شخص یک نفر از بازیکنان را انتخاب می کند و گرداننده نقش آن شخص را برای همه افشا می کند.
 • روز جشن مافیا: فردا توی روز هیچکس از بازی بیرون نمی رود.
 • شهر در امان: امشب در شب هر شهروندی به هر دلیلی کشته شود از بازی خارج نمی شود حتی اگر کلانتر و یا حرفه ای اشتباه بزنند.
 • روز محاکمه: فردا به محض اینکه روز شود رای گیری می شود و صحبتی انجام نمی شود.
 • اعلام حضور: اگر رییس مافیا در بازی باشد توسط گرداننده اعلام می شود.
 • سر شماری: تعداد مافیا و تعداد شهروند مانده در بازی اعلام می شود.
 • نبش قبر: گر کسی از بازی بیرون رفته به انتخاب این شخص نقشش گفته می شود.
 • افشای هویت: نقش این شخص توسط گرداننده اعلام می شود.
 • روز سکوت: یک نفر را انتخاب می کند و این شخص فردا سکوت است.
 • بخت و اقبال: یک نفر را انتخاب می کند و گرداننده بین این دو بازیکن قرعه مرگ میاندازد و کسی که ببرد تو بازی می ماند.
 • کارت سفید: از بازی خارج نمی شوید.
 • سر گیجه: به صورت پنهانی یک نفر رو به گرداننده بگو این شخص 24 ساعت از نقشش نمی تواند استفاده کند.

کلام آخر

بازی مافیا یک بازی بسیار جذاب است که امروزه طرفداران بسیار زیادی را برای خود کسب کرده است. شما می توانید این بازی را با قیمت بسیار مناسب از سایت بازی تحریر خرداری کنید.

hanafi