بازی‌های آموزشی

فیلـتر

نمایش 1–12 از 147 نتیجه

یکی از کار هایی که برای همه به ویژه کودکان و نوجوانان لذت بخش و سازنده است بازی کردن است بازی کردن باعث افزایش هیجان برای تمام سنین می شود و زندگی در دنیای آینده را به کودکان یاد می دهد همچنین نسبت به ویژگی های یک بازی و فایده های آن، باعث رشد همه جانبه ی ذهن، جسم و شخصیت کودک می شود همچنین بازی راهی مناسب برای درمانگران است که به وسیله ی آن به دنیای کودک راه بیابند و آن را بهتر بشناسند و مشکلات کودک را حل کنند.

بازی بهترین وسیله برای آموزش و یاد دادن مهارت های گوناگون به کودک است در این میان بازی های آموزشی از جمله راهکار هایی است که با آن می توان به راحتی کودک خود را تربیت کرد و به او آموزش داد.

اهمیت بازی های آموزشی

بازی‌های آموزشی برای کودکان باعث تقویت قابلیت‌های شناختی، اجتماعی، حرکتی و عاطفی آن‌ها می‌شوند. این بازی‌ها به طور مشخص از طریق ارائه محتوای آموزشی و مهارت‌های مختلف، به کودکان کمک می‌کنند تا با برخی مفاهیم، مهارت‌ها و تکنیک‌های مورد نیاز آشنا شوند.

از طرفی بازی‌های آموزشی برای کودکان (از نوزادی تا دبستان) به دلیل مشکلات بصری که دارند، به نوعی یک راه حل برای تقویت توانایی‌های شناختی، رفتاری، حرکتی و عاطفی آن‌ها می‌شوند. به عنوان مثال، بازی‌هایی که نیاز به حرکت بدنی دارند، می‌توانند به کمک موقعیت‌های مختلف، برای آن‌ها کمک کنند تا تعادل و هماهنگی بیشتری را به دست آورند.

همچنین به دلیل ارتقای توانایی‌های اجتماعی آموزشی آن‌ها، می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا در ارتباط با دیگران بهتر و مؤثرتر عمل کنند. بازی‌هایی که نیاز به همکاری و هماهنگی دارند، به دلیل استفاده از تعامل و ارتباط با دیگران، می‌توانند به کودکان کمک کنند تا توانایی همکاری و ارتباط مؤثر را بیشتر کسب کنند. همچنین، بازی‌هایی که نیاز به مهارت‌های ارتباطی دارند، می‌توانند به کودکان کمک کنند تا توانایی های ارتباطی خود را تقویت کنند.

برای آموزش بازی پانتومیم کلیک کنید.

بازی نباید برای کودک تحمیلی باشد و باید معیار هایی داشته باشد، اول اینکه متناسب با نیاز ها، توانایی ها و ویژگی های کودک باشد سپس باعث پیشرفت و پرورش خلاقیت کودک شود همچنین بازی باید به گونه ای طراحی شده باشد که برنده و بازنده در آن معنی نداشته باشد و بین بخش های مختلف بازی رابطه منطقی وجود داشته باشد همچنین آخر بازی باید معنی دار باشد و رفتار های موجود در بازی منطقی باشند.

مزایای بازی آموزشی

بازی های آموزشی می توانند به عنوان یک رسانه ی مفید برای استفاده معلمان قرار بگیرند و هدف از این بازی ها صرفا تفنن و پر کردن اوقات فراغت کودکان نیست بلکه این بازی ها تاثیرات زیادی در آموزش و پرورش و ایجاد شخصیت کودک دارد و باعث یادگیری راحت تر و سریع تر می شود

از مزایای بازی های آموزشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کودکان بازی کردن را دوست دارند و از روی میل و رغبت بازی می کنند
  • شرایط و موقعیت های سخت که عناصر آن از زندگی گرفته شده است به شیوه ی ساده ای و قابل فهم به نمایش داده می شود.
  • باعث ایجاد انگیزه برای یادگیری می شود و علاقه فراگیرندگان را به سمت خود جلب می کند.
  • از کسالت باری و یکنواختی محیط یادگیری جلوگیری می کند و جوی شاد و زنده را شکل می دهد
  • در بعضی بازی ها بازیکنان بدون اینکه احساس کنند، به تمرین و تکرار مفاهیم سخت و دشوار می پردازند.

شما می توانید انواع بازی های آموزشی را برای آموزش و تربیت شخصیت فرزند و دانش آموز خود از سایت بازی تحریر تهیه کنید.

اطلاعات بیشتر ...