"لینک خرید بازی ریورسی ۱۲ در ۱۲ لبخند از بازی تحریر"


بازی ریورسی | Reversi

در سال ۱۸۸۳ میلادی دو مرد انگلیسی به نام‌های Lewis Waterman و John w.Mollet به طور همزمان ادعای اختراع بازی ریورسی را می‌کنند و هرکدام دیگری را محکوم به کلاهبرداری می‌کند. بازی ریورسی بعد از بحث‌های جنجالی این دو طراح بازی‌های تخته‌ای در اواخر قرن نوزدهم میلادی در انگلسان محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما نسخه کامل و قابل اعتماد Reversi در ۲۱ آگوست ۱۸۸۶ میلادی به نام The Saturday Review منتشر و روانه بازار شد.

بعدها در سال ۱۸۹۵ مجله نیویورک تایمز در مقاله‌ای Reversi را یک بازی شبیه به بازی Go Bang آمریکایی دانست با این تفاوت که ریورسی با ۶۴ قطعه بازی می‌شود. خود این قضیه میزان فراگیر بودن این بازی حتی قبل از انتشار نسخه‌های رسمی و صنعتی را نشان می‌دهد. و خاستگاه اصلی آن را در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد.

تصویر نسخه چوبی بازی ریورسی Reversi

ریورسی یا اتللو ؟

نسخه‌های حال حاضر بازی‌های سبک اتللو و ریورسی که دارای معمول‌ترین نوع قوانین است. و در مسابقات بین‌المللی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ژاپن توسط گورو هاسه‌گاوا در سال ۱۹۷۱ به ثبت رسیده‌ بود و در ژاپن شناخته شده بود.

ادعای ضد و نقیض هاسه‌گاوا

او در ابتدا اینگونه ادعا کرد که اتللو ابداعی بهبود یافته از بازی Reversi است. اما در حدود سال ۲۰۰۰ میلادی او حرف خود را عوض کرد. و اینگونه گفت که او بدون الهام از بازی ریورسی رایج در اروپا بازی اتللو را ابداع کرده است.

تصویر گورو هاسه‌گاوا خالق بازی اتللو

 تاسیس انجمن بازی اتللو در ژاپن

هاسه‌گاوا انجمن اتللو ژاپن را در سال ۱۹۷۳ تاسیس کرد. و اولین مسابقه قهرمانی ملی اتللو در ۴ آوریل همان سال برگذار کرد.

تصویری از برگزاری بازی های قرمانی اتللو

انتشار نسخه رسمی بازی Othello

سال ۱۹۷۳ میلادی سالی پر فراز و نشیب برای شخص هاسه‌گاوا بود . تاسیس انجمن اتللوی ژاپن ، برگذاری مسابقات ملی و حالا انتشار رسمی بازی توسط کمپانی بازی سازی معروف ژاپن یعنی Tsukuda Original با اجازه ‌هاسه‌گاوا ؛ که منجر به یک موفقیت بزرگ تجاری در کوتاه‌ترین زمان شد.

تصویر یک نسخه از بازی فکری اتللو


چرا این بازی اتللو نام گذاری شد ؟

این نام توسط خود هاسه‌گاوا با الهام از نمایشنامه معروف شکسپیر به همین انتخاب شده است. مانند نمایشنامه Othello این بازی داستان جنجال نژادی سیاه و سفید است. اشاره به ژنرال سیاه پوست و همسر سفید پوست او در نمایشنامه Othello با توجه به رنگ مهره‌های بازی که یک طرف آن مشکی و طرف دیگر آن سفید است.تخته بازی نیز الهام گرفته از میدان جنگ سرسبز همین نمایشنامه و به رنگ سبز است.

آغاز مسابقات قهرمانی جهان

مسابقات قهرمانی جهان اتللو تحت عنوان ( WOC ) به همت انجمن اتللوی ژاپن در سال ۱۹۷۷ میلادی آغاز شد. 

● از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۴ میلادی مسابقات قهرمانی جهان توسط گروه Othello TD و در ۲۰۰۵ توسط گروه Anjar co. سازماندهی و هدایت می‌شده است.

● در سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۶ هر کشور می‌توانست یک بازیکن را برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان بفرستد.

● در سال ۱۹۸۷ میلادی تعداد بازیکن هر کشور به سه بایکن از هر کشور رسید.

● در سال ۲۰۰۶ هر یک از اعضای فدراسیون جهانی اتللو می‌توانست یک تیم ۴ نفره را روانه بازیها بکند.

● در سال ۲۰۱۶ یک بخش جوانان نیز به بازی های قهرمانی جهان اضافه شد.


برای آموزش بازی اتللو و ریورسی به صورت پیشرفته به این مقاله نیاز خواهید داشت.

مطلب : آموزش حرفه‌ای بازی ریورسی Reversi و بازی Othello 

• میزان جذابیت مطلب از نظر کاربران بازی تحریر : ۸۹٪

• میزان اشتراک گذاری مطلب توسط کاربران : ۱,۰۷۸ بار