گزارش نادرستی مشخصات

ابلون یکی از محبوب‌ترین بازی‌های انتزاعی و استراتژیک به شمار می‌رود که تا کنون جایزه‌های بین‌المللی بیشماری را نصیب خود کرده است. قوانین بازی بسیار ساده است و می‌توان در عرض یک یا دو دقیقه آن را یاد گرفت؛ هرچند برای قهرمان شدن در آن باید از قدرت برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و پیش‌بینی بالایی برخوردار بود. این بازی شامل یک صفحه‌ی بازی پلاستیکی و ۲۸ تیله‌ی سرامیکی (۱۴ تیله‌ی سیاه و ۱۴ تیله‌ی سفید) است. گفتنی است ابلون در المپیاد بازی‌های فکری که هر ساله در انگلستان برگزار می‌شود، جزء بازی‌های انتخاب شده برای کسب قهرمانی بازی‌های انتزاعی مدرن حساب می‌شود.

111,000 تومان

ناموجود

مقایسه
نقد و بررسی اجمالیاندیشه سازان پویا

Abalone یک بازی تخته ای استراتژی دو نفره است که توسط Michel Lalet و Laurent Lévi در سال 1987 طراحی شده است. بازیکنان با تیله های سیاه و سفید روی یک تخته شش ضلعی بازی را شروع می کنند که هدف هل دادن شش مهره حریف از لبه تخته است . Abalone در سال 1990 منتشر شد و بیش از 4.5 میلیون نسخه فروخته است. در سالی که منتشر شد، یکی جوایز بازی را دریافت کرد. در حال حاضر در بیش از سی کشور فروخته می شود. و محبوبیت فوق العاده ای دارد . 

بازی فکری ابلون 

این بازی معمایی از یک تخته که دارای 61 فضای دایره ای شکل برای قرار گرفتن مهره ها به صورت یک شش ضلعی تشکیل شده است. هر بازیکن دارای 14 مهره دارد  که در تخته قرار می گیرند که مطابق شکل زیر در تصویر سمت چپ چیده شده اند. 

اموزش بازی فکری ابلون کلاسیک

آموزش بازی فکری ابلون کلاسیک 

صفحه بازی را بین 2 نفر قرار دهید. اکثرا این بازی استراتژی بین 2 نفر  انجام می شود. تخته را طوری تنظیم کنید که 2 بازیکن روبروی هم بنشینند و تخته بین آنها باشد. شما می توانید این بازی را 4 نفره نیز انجام دهید اما باید یک مجموعه تیله اضافی برای هر بازیکن اضافی خریداری کنید. حتی اگر بازیکنان بیشتری اضافه کنید قوانین بازی یکسان است.

مهره های  با رنگ مشکی در یک طرف و سفید در طرف دیگر قرار دهید. هر بازیکن 14 مهره ، با 1 ست سیاه و 1 ست سفید دریافت می کند. تیله های خود را در ردیف 5، سپس 6 و سپس 3 در ردیف های نزدیک به خود روی تخته قرار دهید. ردیف 5 تیله باید نزدیکترین ردیف به شما باشد. در ردیف 3 مهره ها را طوری قرار دهید که در وسط ردیف سوم قرار گیرند به طوری که در دو طرف آن 2 فضای خالی باشد. 

ابتدا بازیکن با مهره های سیاه اولین حرکت را انجام می دهد. به طور قراردادی ، شخصی که مجموعه مهره سیاه  را انتخاب می کند، همیشه اولین حرکت را انجام می دهد. سپس، به نوبت بقیه بایکنان حرکات خود را انجام می دهند. وقتی نوبت شماست ، می‌ توانید 1، 2 یا 3 مهره  را با هم حرکت دهید، به شرطی که در یک ردیف باشند (یک خط مستقیم). خط مهره ها می‌ تواند مورب یا مستقیم باشد، و می‌ توانید به صورت مورب یا مستقیم به سمت بالا و پایین در فضای خالی روی تخته حرکت دهید به صفحه بازی نگاهی بیندازید تا بفهمید که چند مهره باید حرکت دهید. شما می خواهید مهره های حریف خود را از روی تخته هل دهید، اما نمی خواهید مهره های خود را برای حمله حریف باز بگذارید. 

سعی کنید مهره های حریف خود را از روی تخته هل دهید. هدف از این بازی این است که با استفاده از مهره  های خود مهره های حریف را بیرون برانید . هنگامی که مهره های خود را حرکت می دهید، به مهره های حریف خود نزدیک شوید تا فرصت بیشتری برای هل دادن آنها داشته باشید. شما می توانید مهره ها را در هر نقطه از تخته تا زمانی که از تخته بیفتند ، هل دهید.  

استراتژی های بازی فکری ابلون کلاسیک

استراتژی های بازی فکری ابلون کلاسیک 

در ادامه به چند استراتژی مهم و موثر که می تواند در این بازی فکری به شما کمک کند می پردازیم.

1) در شروع، تیله های خود را به سمت مرکز تخته پیش ببرید. 

مرکز تخته بسیار ایمن تر است و می توان راحت تر از بقیه قسمت های تخته مهره های خود را حرکت داد .با این کار مهره های  حریف خود را نیز مجبور خواهید کرد که نزدیک لبه بمانند (مگر اینکه حریف شما بتواند شما را گول بزند و مرکز را تصاحب کند). 

2) تیله های خود را کنار هم نگه دارید. 

تیله های شما در کنار هم قوی می مانند. هرچه تعداد خطوطی که مهره های خود را در آنها به هم وصل کرده باشید، بیشتر باشد برای حریف سخت‌ تر خواهد بود که شما را به سمت لبه برگرداند. 

3) تفرقه بینداز و حکومت کن 

سعی کنید تیله های حریف را به دو یا چند گروه جدا کنید. عقب راندن گروه های کوچکتر و به دام انداختن آنها در لبه تخته، آسان تر خواهد بود. 

4) از قبل برنامه ریزی کنید 

هر جا که مهره ‌های شما در کنار مهره های حریف قرار بگیرد ، با دقت تأثیر هر حمله احتمالی را در نظر بگیرید.   

5) قبل از هل دادن مهره حریف از روی تخته دقت کنید 

در اوایل بازی، بهتر است که مهره های خود را در مرکز نگه دارید تا اینکه آنها را به سمت لبه حرکت دهید تا یک یا دو مهره حریف را بیرون بیاورید. اگر از 2-0 یا 3-1 عقب افتادید، اگر موقعیت مرکزی حرکت را داشته باشید، می توانید به راحتی به عقب برگردید. و اگر  مهره حریف راهی برای فرار ندارد، برای انداختن آن از تخته عجله نکنید ، زیرا ممکن است حرکت موثری  را در جای دیگری انجام دهید. 

بازی فکری ابلون کلاسیک

6) وقت خود را برای به هم نزدیک کردن مهره های خود تلف نکنید  

وقت خود را برای پیوند دادن مهره های جدا شده با گروه اصلی تلف نکنید، مگر اینکه بتوانید این کار را تنها در یک یا دو حرکت انجام دهید. 

۷) با حوصله بازی کنید 

هنگامی که مطمئن نیستید چه کاری باید انجام دهید، به دنبال حرکتی باشید که  موقعیت مهره های خود را بهبود ببخشید. 

8) هر چه مهره های بیشتری از تخته رانده شده باشند، به دست آوردن برتری در مهره ها اهمیت بیشتری دارد. 

یک موقعیت مرکزی قوی مهمتر از بیرون انداختن مهره های حریف در اوایل بازی است، اگر مهره های شما به شدت در لبه‌ ها پراکنده شده باشند، اما شما بتوانید شش مهره حریف خود را از تخته بازی کنار بزنید ، مهم نیست! 

9) سعی کنید اولین بازیکنی باشید که پنج مهره  را بیرون می‌ کشد.

اولین بازیکنی که مهره  پنجم  حریف را کنار می‌ زند معمولاً یک مزیت بزرگ خواهد داشت، زیرا حریف باید مراقب هر مهره آسیب‌ پذیر باشد و به هر تهدیدی برای بیرون انداختن یک مهره پاسخ دهد. 

10) در اواخر بازی، دقیق و تهاجمی بازی کنید 

اگر راهی برای بیرون انداختن مهره های حریف می بینید که در مجموع باعث بیرون انداختن شش تا از مهره های حریف شود ، در فکر حمله باشید ، مگر اینکه حریف بتواند قبل از شما پیروز شود. 

کلام اخر  

Abalone یک بازی رومیزی ساده است که حداکثر 4 نفر می توانند در یک زمان بازی کنند که شامل استراتژی، دفاع و تفکر است. هدف از این بازی معمایی این است که 6 تا از مهره های حریف خود را از روی تخته بیاندازید  و خود را پیروز این بازی بکنید . اگر می‌ خواهید این بازی جذاب را بازی کنید، می توانید  از سایت بازی تحریر با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کرده و قوانین و استراتژی‌ های بازی را بررسی کنید تا مهارت لازم برای این بازی را کسب نمایید.و از این بازی نهایت لذت را ببرید . 

 

 

 

 

پرسش و پاسخاندیشه سازان پویا

هیچ پرسشی یافت نشد

    برای ثبت پرسش، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

    نقد و بررسیاندیشه سازان پویا