بازی فکری چینرو  یا همان spin a roo یک بازی سرگرم کننده، مرتب سازی و شمارش اعداد است که به دو روش این بازی انجام می شود .بچه ها با  مرتب سازی در این بازی فکری  لذت خواهند برد .  هدف از این بازی فکری مطابقت با بیشترین اعداد و رنگ ها در کارت خود می باشد.این بازی مناسب بچه های های بالای 5 سال می باشد که هم شمارش اعداد و هم رنگ ها را به بچه ها یاد می دهد پس در نتیجه این بازی فکری یک بازی آموزنده و از طرفی دیگر سرگرم کننده است.لازم به ذکر است که بازی فکری چینرو یک بازی کارتی و بردگیم نیز محسوب می شود .

محتویات بازی فکری چینرو

1 سینی اسپینر ،1 دسته اسپینر (با دو کلاه) ،76 توکن دو طرفه ،6 کارت دو طرفه  ، دستورالعمل ها

چینش بازی فکری چینرو (قسمت سبز)

درپوش ها را از دسته اسپینر بردارید، توکن ها را بریزید وبه خوبی توکن ها را باهم مخلوط کنید.انتهای باریک دسته را در سوراخ بازوی چرخان سینی اسپینر قرار دهید.توکن ها را در دسته اسپینر قرار دهید و دسته را با یک کلاه بپوشانید. درپوش دوم را دوباره داخل جعبه قرار دهید.اسپینر را در وسط میز قرار دهید تا همه بازیکنان بتوانند آن را ببینند و به راحتی به آن برسند.هر بازیکن یک کارت را انتخاب می کند.سطح بازی را انتخاب کنید (سمت سبز برای مرتب سازی، و بنفش برای شمارش است). همه بازیکنان باید یک سمت رنگی رو به بالا داشته باشند.

چینش بازی فکری چینرو

هدف بازی فکری چینرو

با ایجاد تطابق رنگ و عدد روی کارت خود، بیشترین توکن ها را جمع آوری کنید.

شروع بازی فکری چینرو

بازیکنی را انتخاب کنید تا دسته اسپینر را بچرخاند و تمام هفت اسلات سینی اسپینر را پر کند. بازیکن منتخب باید دسته را به صورت دایره ای به اطراف بچرخاند تا زمانی که به موقعیت شروع بازگردد.وقتی هر بازیکنی توکنی را می‌بیند که با هر رنگ یا عددی در کارت او مطابقت دارد، رنگ یا شماره را صدا می‌زند، رمز را می‌گیرد و آن را در فضای تطبیق روی کارت خود قرار می‌دهد.

توجه: نشانه هایی که به کارت های بازیکنان اضافه شده اند اکنون اعداد و رنگ های جدیدی هستند که باید مطابقت داشته باشند.

اگر بخواهیم برای مطابقت اعداد با هم مثال بزنیم ، "9"  قرمز یک تطبیق عددی برای "9" زرد است.

مطابقت با رنگ ها: "5" زرد با رنگ زرد "9" مطابقت دارد.شروع بازی فکری چینرو (قسمت سبز)

بازیکنان با مرتب‌سازی همانطور که در مرحله ی  چینش بازی فکری چینرو توضیح داده شد، به چیدن کارت‌های خود با توکن‌های صحیح ادامه می‌دهند.هنگامی که هیچ بازیکنی نمی تواند مسابقه ای انجام دهد، یا هفت اسلات در سینی خالی است، بازیکن بعدی (حرکت در جهت عقربه های ساعت) دسته را یک دور کامل می چرخاند 

توجه: چرخاندن دسته اسپینر فقط شکاف های خالی را پر می کند.

پایان بازی فکری چینرو

زمانی که هیچ توکنی در دسته اسپینر باقی نمانده و هیچ بازی دیگری نمی‌تواند توسط هیچ بازیکنی انجام شود، بازیکنان تمام توکن‌هایی را که جمع‌آوری کرده‌اند روی هم می‌گذارند.اگر بازیکنی هستید که بیشترین توکن ها را دارد، برنده می شوید!

بازی فکری چینرو (قسمت بنفش)

همانطور که قبلا گفته شد بازی فکری چینرو به دو روش بازی می شود که در قسمت بالا مطابقت اعداد را توضیح دادیم و در این قسمت می خواهیم مطابقت رنگ ها را توضیح بدهیم.

هدف بازی فکری چینرو 

با شمارش اعداد از یک تا ده، بیشترین توکن ها را جمع آوری کنید!

شروع بازی فکری چینرو 

بازیکنی را انتخاب کنید تا دسته اسپینر را بچرخاند و تمام هفت اسلات سینی اسپینر را پر کند.بازیکن منتخب باید دسته را در یک دور کامل به دور خود بچرخاند تا زمانی که به موقعیت شروع بازگردد.هنگامی که هر بازیکنی توکنی را می‌بیند که قبل یا بعد از هر شماره روی کارت او آمده است، شماره را صدا می‌زند، توکن را می‌گیرد و آن را در فضای درست روی کارت خود قرار می‌دهد.هر عددی ممکن است در فضای "WILD" برای شروع قرار گیرد.

توجه: نشانه هایی که به کارت های بازیکنان اضافه شده اند اکنون اعداد جدیدی هستند که باید مطابقت داشته باشند.

اگر بخواهیم مطالب گفته شده را بیشتر شفاف سازی کنیم با یک مثال ادامه می دهیم:

شمارش اعداد:با استفاده از این کارت، بازیکن می تواند عدد "6" را صدا بزند تا با عدد 5 در بالای فضا قرار گیرد.

شمارش معکوس:با همین کارت، یک بازیکن همچنین می تواند "4" را صدا بزند تا با 5 در بالای فضای خالی قرار گیرد.شروع بازی فکری چینرو ( قسمت بنفش)

نکات: بازیکنانی که نمی‌توانند بلافاصله تعیین کنند چه اعدادی قبل یا بعد از اعداد روی کارت‌هایشان آمده است، باید به دنبال نکاتی در پایین نشانه‌ها و فاصله‌های سمت بنفش کارت باشند. به عنوان مثال 3 راهنمایی برای شمارش معکوس از 4 است و 5 راهنمایی برای شمارش از 4 است.

بازیکنان همچنان با شمارش معمولی و معکوس که به اصطلاح شمارش بالا و پایین می گویند همانطور که در مرحله های قبل توضیح داده شد، کارت های خود را با توکن های صحیح روی هم قرار می دهند.هنگامی که هیچ بازیکنی نمی تواند مسابقه ای انجام دهد یا هفت اسلات در سینی خالی است، بازیکن بعدی (در جهت عقربه های ساعت حرکت می کند) دسته را یک دور کامل می چرخاند تا شکاف ها دوباره بارگیری شود. 

توجه: هنگام بارگذاری مجدد سینی، توکن های بی همتا را در جای خود بگذارید. چرخاندن دسته اسپینر فقط شکاف های خالی را پر می کند.

اگر پشته شما به 10 رسید، آن پشته را پاک کنید و از اول شروع کنید. توکن‌هایی که پاک کرده‌اید در پایان راند در مجموع امتیازات شما محاسبه می‌شوند.

پایان بازی فکری چینرو

زمانی که هیچ توکنی در دسته اسپینر باقی نمانده و هیچ بازی دیگری نمی‌تواند توسط هیچ بازیکنی انجام شود، بازیکنان تمام توکن‌هایی را که جمع‌آوری کرده‌اند روی هم می‌گذارند.اگر بازیکنی هستید که بلندترین پشته را دارد، برنده می شوید!وقتی به 10 رسیدید، کارت خود را پاک کنید!

قوانینی که باید رعایت کنید

بازیکنان باید قبل از فراخوانی مسابقه منتظر چرخش کامل دسته اسپینر باشند. یعنی دسته اسپینر باید همیشه در موقعیت شروع قرار داشته باشد، زیرا توکن ها مطابقت دارند.

بازیکنان باید قبل از گرفتن یک توکن، یک مسابقه را فراخوانی کنند.

در صورت تساوی در فراخوانی مسابقه، اولین بازیکنی که توکن را بگیرد برنده می شود.

اگر سینی به تازگی پر شده است و هیچ بازیکنی قادر به انجام مسابقه نیست (همه هفت توکن بدون ادعا باقی می‌مانند)، بازیکنان کارت‌های خود را با کشیدن توکن‌های خود از روی کارت‌های خود در یک توده تمیز پاک می‌کنند.

توکن‌هایی که پاک کرده‌اید در پایان راند در مجموع امتیازات شما محاسبه می‌شوند.

اگر بازیکنان نتوانند پس از پاک کردن کارت‌های خود مسابقه انجام دهند، هر هفت توکن موجود در سینی باید دوباره در دسته قرار داده شوند و توکن‌های جدید باید توزیع شوند.

کلام آخر

در این مقاله برای شما بازی فکری چینرو را توضیح دادیم و برای شما بازگو کردیم که بازی فکری چینرو به دو روش مطابقت اعداد با هم و مطابقت رنگ ها با هم بازی می شود اگر به دنبال یک بازی سرگرم کننده وآموزنده برای بچه های خود هستید این بازی می تواند برای شما گزینه ی خوبی باشد. شما می توانید این بازی را از سایت بازی تحریر با قیمت مناسب تهیه کنید.