آموزش بازی فکری دوز

از پر طرفدار ترین بازی های فکری قدیمی که باعث سر گرمی و شادی بین دوستان و خانواده می شود بازی دوز نام دارد در بسیاری از کشور ها بر روی کاغذ ها یا برد گیم ها انجام می شود و بسیاری از افراد این بازی را در گوشی های خود انجام می دهند در این مقاله به بررسی صفر تا صد بازی زیبای دوز خواهیم پرداخت.

آموزش بازی فکری دوز

این بازی به دو روش انجام می پذیرد اول اینکه می توان برد گیم این بازی را خریداری کرد و با برد گیم این بازی را انجام داد یا می توان صفحه ی بازی دوز را بر روی زمین یا کاغذ ترسیم کرد که شامل چند طرح هندسی ساده که از چند خط تشکیل شده اند، است. 

این بازی به صورت دو نفره انجام می پذیرد و اگر روی کاغذ این بازی را انجام دهید باید هر کدام از بازیکن ها یک شکل را برای خود انتخاب کنند و اگر روی زمین این بازی را انجام دهید، باید بازیکنان دو سری مهره را برای خود انتخاب کنید اما اگر با برد گیم می خواهید این بازی را انجام دهید نیازی به پیدا کردن مهره های دیگر نیست زیرا در داخل برد گیم های دوز مهره های مخصوص بازی قرار گرفته است.

انواع بازی فکری دوز

بازی دوز علاوه بر این که بسیار سر گرم کننده است دارای تنوع بسیار زیادی نیز است که در این بخش از مقاله به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

بازی دوز سه تایی

همانطور که می دانید بازی های دوز را دو نفره انجام می دهند برای انجام این بازی نیاز به یک صفحه سه در سه و 6 مهره در دو رنگ مختلف داریم.

در این بازی به نوبت بازیکنن مهره های خود را بر روی خانه های موجود در برد گیم می گذارند  و سعی دارند که 3 مهره ی خود را ردیف کنند و کسی که این کار را انجام دهد برنده بازی خواهد بود.

در این بازی ردیف شدن مهره ها می تواند مورب نیز باشد

بازی دوز شش تایی

این نوع از بازی دوزدر یک صفحه شش در شش و با 12 مهره در دو رنگ مختلف انجام می گیرد که می توانید بر روی یک مقوا نیز آن را رسم کنید همچنین این بازی را می توان سه نفره انجام داد و به نوبت مهره های خود را روی صفحه بچینید و کسی که بتواند سه تا از مهره های خود را در یک ردیف قرار دهد و مانع از هم ردیف شدن مهره های رقباء شود، برنده بازی است.

بازی دوز دوازدهم تایی

بازی دوز دوازده تایی یکی از حرفه ای ترین و سخت ترین نوع بازی دوز است که نسبتا به بازی دوز شش تایی وسه تایی پیچیده تر است. این نوع بازی دوز دو نفره است و به 24 عدد مهره ی در دو رنگ مختلف نیاز دارد. این نوع از دوز را روی مقوا به شکل زیر طراحی کنید.

بعد از طراحی این بازی روی مقوا به انجام این بازی به 24 عدد مهره در دو رنگ مختلف نیاز دارد و بازیکنان شروع به جاگذاری مهره های خود بر روی برد گیم می کنند و اگر مهره هایشان هم ردیف شود بازیکن برنده بازی خواهد شد.

در این بازی بازیکنی برنده بازی است که تواند سه مهره خود را در یک ردیف قرار دهد و  یکی از مهره های حریف را حذف کند.

ترفند های بازی دوز

در این بازی سعی کنید بازیکن را در موقعیت دفاعی قرار دهید زیرا اگر در این بازی در موقعیت دفاعی باشد کم تر می تواند به فکر ردیف کردن مهره هایش باشد و اگر در این بازی استراتژی خود را به گونه ای بچینید که بتواند به دو روش مهره های خود را سه تایی کنید می توانید در این بازی همیشه برنده باشید.

کلام آخر

بازی دوز یکی از بازی هایی است که از زمان های قدیم طرفداران زیادی داشته است و این بازی در بین دوستان و خانواده باعث ایجاد لحظات خوب می شود شما می توانید این بازی را از فروشگاه آنلاین بازی های فکری و لوارم التحریر بازی تحریر خریداری کنید.

hanafi
ارسال دیدگاه