بیوگرافی ماریه مونته سوری

ماریا مونته سوری یک پزشک، مربی و مبتکر ایتالیایی بود که روش آموزشی مونته سوری را توسعه داد، که روش یادگیری و تعامل کودکان خردسال با محیط خود را متحول کرد. مونته سوری در 31 آگوست 1870 در کیاراواله ایتالیا به دنیا آمد و زندگی خود را وقف مطالعه رشد کودک و ایجاد محیطی آموزشی کرد که بر نیازها و علایق کودک متمرکز بود. کار او همچنان به الهام بخشیدن به مربیان در سراسر جهان ادامه می دهد، و میراث او هنوز بسیار زنده است.شما میتوانید صد ها بازی فکری در انواع و دسته های مختلفی مثل بازی های رومیزی و بازی های کارتی را  از سایت بازی تحریر به راحتی خریداری نمایید.

سنین جوانی و تحصیل مونته سوریسنین جوانی و تحصیل مونته سوری

ماریا مونته سوری تنها فرزند الساندرو مونته سوری و رنیلده استوپانی بود. پدرش کارمند دولت بود، در حالی که مادرش تحصیلکرده و از خانواده ای روشنفکر بود. والدین مونته سوری انتظارات زیادی از او داشتند و مصمم بودند که بهترین آموزش ممکن را به او بدهند. مونته سوری دانش آموزی با استعداد بود و در ریاضیات و علوم سرآمد بود.

در سال 1883، در سن 13 سالگی، مونته سوری در یک مدرسه فنی در فلورانس پذیرفته شد و در آنجا ریاضیات، علوم طبیعی و زبان خواند. او یکی از معدود دختران مدرسه بود و اغلب با تبعیض و آزار همکلاسی های مرد خود مواجه می شد. با وجود این چالش ها، مونته سوری پافشاری کرد و در سال 1886 با ممتاز از مدرسه فارغ التحصیل شد.

پس از فارغ التحصیلی، مونته سوری تصمیم گرفت حرفه پزشکی را دنبال کند. با این حال، تصمیم او با مقاومت پدرش روبرو شد و او معتقد بود که زنان نباید پزشک شوند. مونته سوری بدون دلسردی به دنبال رویای خود رفت و در سال 1890 در دانشگاه رم ثبت نام کرد و در آنجا پزشکی و روانپزشکی خواند. او یکی از اولین زنانی بود که در ایتالیا به دانشکده پزشکی رفت و با موانع بسیاری از جمله تبعیض جنسیتی و تبعیض از سوی اساتید و همکارانش مواجه شد.

در آغاز کار

در سال 1896، مونته سوری از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شد و یکی از اولین پزشکان زن در ایتالیا شد. او در ابتدا به عنوان روانپزشک کار می کرد و در درمان کودکان دارای ناتوانی های ذهنی و رشدی تخصص داشت. کار او در این زمینه باعث شد که علاقه زیادی به مطالعه رشد کودک و نقش آموزش در ارتقای رفاه کودکان پیدا کند.

در سال 1900، مونته سوری به عنوان مدیر مدرسه Orthophrenic در رم، که مدرسه ای برای کودکان دارای ناتوانی های رشدی بود، منصوب شد. در اینجا بود که مونته سوری شروع به توسعه رویکرد آموزشی کرد که بعدها به روش مونته سوری معروف شد

مونته سوری مشاهده کرد که بچه‌های مدرسه ارتوفرنیک به یک محیط آموزشی ساختاریافته و در عین حال انعطاف‌پذیر پاسخ خوبی می‌دهند. او معتقد بود که کودکان زمانی بهتر یاد می گیرند که به آنها اجازه داده شود محیط خود را کشف کنند و زمانی که به آنها آزادی انتخاب داده می شود. مونته سوری همچنین معتقد بود که آموزش و پرورش باید متناسب با نیازها و علایق فردی هر کودک باشد، نه اینکه از یک رویکرد یکسان برای همه پیروی کند.

توسعه روش مونته سوریتوسعه روش مونته سوری

در سال 1907، مونته سوری اولین Casa dei Bambini یا خانه کودکان را در رم افتتاح کرد. خانه کودک یک محیط آموزشی انقلابی بود که برای پاسخگویی به نیازهای خردسالان سه تا شش ساله طراحی شده بود. خانه کودک بر اساس اصول روش مونته سوری استوار بود که بر اهمیت یادگیری عملی، فعالیت خودراهبر و آموزش فردی تأکید داشت.
خانه کودکان فوراً به موفقیت رسید و به زودی مدارس مونته سوری در سراسر جهان تأسیس شد. رویکرد مونته سوری به آموزش مبتنی بر این ایده بود که کودکان به طور طبیعی کنجکاو و با انگیزه برای یادگیری هستند و زمانی که به آنها آزادی اکتشاف و کشف برای خود داده شود، بهترین یادگیری را خواهند داشت.
مونته سوری طیف وسیعی از مواد و فعالیت‌ها را توسعه داد که برای ترویج یادگیری و رشد در کودکان خردسال طراحی شده بودند.

این مواد شامل مواردی مانند پازل، اجزای سازنده و مواد حسی بود که به کودکان کمک می کرد تا مهارت های حرکتی، توانایی حل مسئله و خلاقیت خود را توسعه دهند. مونته سوری معتقد بود که کودکان از طریق تجربه عملی به بهترین شکل یاد می گیرند و رویکرد او به آموزش منعکس کننده این فلسفه است.
مونته سوری همچنین معتقد بود که کودکان باید تشویق شوند تا به طور مستقل و بدون نظارت و راهنمایی مستمر از سوی بزرگسالان کار کنند. او معتقد بود که این به کودکان کمک می کند تا حس خودانگیختگی و استقلال را توسعه دهند، و همچنین به آنها کمک می کند تا یاد بگیرند که با همسالان خود همکاری کنند. رویکرد مونته سوری به آموزش مبتنی بر این ایده بود که به کودکان باید آزادی یادگیری و رشد در یک محیط حمایتی و پرورشی که متناسب با نیازها و علایق فردی آنها بود داده شود.

سالهای بعد و میراث مونته سوریسالهای بعد و میراث مونته سوری

در سال‌های پس از توسعه روش مونته سوری، مونته سوری سفرهای زیادی کرد و سخنرانی‌ها و نمایش‌هایی از رویکرد خود به آموزش ارائه کرد. کار او تأثیر عمیقی بر حوزه آموزش گذاشت و او به شخصیتی بسیار محترم و تأثیرگذار در جامعه بین المللی مربیان تبدیل شد.
مونته سوری در طول زندگی خود به کار و نوشتن در مورد آموزش ادامه داد و کتاب ها و مقالات متعددی در این زمینه منتشر کرد. او همچنین علاقه شدیدی به انسان‌شناسی و مطالعات فرهنگی پیدا کرد و راه‌هایی را که در آن فرهنگ‌های مختلف به آموزش و رشد کودکان برخورد می‌کنند، بررسی کرد.
مونته سوری در 6 می 1952 در سن 81 سالگی درگذشت. میراث او، اما همچنان پابرجاست و روش مونته سوری همچنان در مدارس سراسر جهان استفاده می شود. امروزه تقریباً در هر کشوری می توان مدارس مونته سوری را یافت و رویکرد مونته سوری به آموزش به طور گسترده ای به عنوان یکی از مؤثرترین و نوآورانه ترین رویکردها در آموزش دوران کودکی شناخته می شود.

روش مونته سوری همچنین تأثیر قابل توجهی در زمینه گسترده تر آموزش داشته است، و الهام بخش رویکردهای جدیدی برای آموزش و یادگیری است که بر اهمیت یادگیری عملی، تجربی و آموزش فردی تأکید دارد. کار مونته سوری همچنین تأثیر ماندگاری بر مطالعه رشد و روانشناسی کودک داشته است و به شکل گیری درک ما از نحوه یادگیری و رشد کودکان کمک می کند.

حرف آخر
در خاتمه، ماریا مونته سوری یک مربی و مبتکر رویایی بود که رویکردی انقلابی را برای آموزش در دوران کودکی ایجاد کرد که همچنان الهام‌بخش و تأثیرگذار مربیان در سراسر جهان است. کار مونته سوری بر این ایده استوار بود که کودکان زمانی به بهترین شکل یاد می‌گیرند که به آنها آزادی اکتشاف و کشف برای خودشان داده شود، و زمانی که در یک محیط حمایت‌کننده و حمایت‌کننده که متناسب با نیازها و علایق فردی آنها است، حمایت شوند. میراث او گواهی بر قدرت آموزش در تغییر زندگی و شکل دادن به آینده جهان ما است.

hanafi
ارسال دیدگاه