خطرات اسباب بازی ها برای کودکان

اسباب بازی ها جنبه اساسی دوران کودکی و زمان بازی هستند. هدف آنها ارتقای خلاقیت، بهبود هماهنگی دست و چشم، تقویت رشد شناختی و مهمتر از همه، ایجاد شادی برای کودکان است. با این حال، همه اسباب بازی ها برای کودکان مناسب نیستند. برخی از اسباب بازی ها می توانند خطرناک باشند و امنیت کودک را تهدید کنند.
سالانه صدها هزار کودک به دلیل اسباب بازی های خطرناک مجروح می شوند. این آسیب‌ها می‌توانند از بریدگی‌های جزئی و کبودی تا آسیب‌های شدید که نیاز به بستری شدن دارند، باشد. برخی از جراحات حتی منجر به مرگ می شود. به عنوان والدین، آگاهی از خطرناک ترین اسباب بازی های کودکان برای اطمینان از ایمنی آنها در حین بازی بسیار مهم است. در اینجا به برخی از خطرناک ترین اسباب بازی ها برای کودکان اشاره می کنیم.شما میتوانید صد ها بازی فکری در انواع و دسته های مختلفی مثل بازی های رومیزی و بازی های کارتی را  از سایت بازی تحریر به راحتی خریداری نمایید.

اسباب بازی های کوچکاسباب بازی های کوچک

اسباب بازی های کوچک یکی از خطرناک ترین اسباب بازی ها برای کودکان به خصوص کودکان زیر سه سال هستند. کودکان در این سن تمایل دارند اشیاء را در دهان خود قرار دهند و اسباب بازی های کوچک را می توان به راحتی قورت داد و باعث خطر خفگی می شود. اسباب بازی های کوچک شامل سنگ مرمر، توپ و بلوک های کوچک ساختمانی است. والدین باید اطمینان حاصل کنند که اسباب‌بازی‌های کودکان زیر سه سال به اندازه‌ای کوچک نیستند که در دهان فرزندشان قرار بگیرند.

بالن

بادکنک یکی دیگر از اسباب بازی های خطرناک برای کودکان است. آنها می توانند خطر خفگی را در صورت ترکیدن یا خالی شدن هوا ایجاد کنند و کودکان می توانند بادکنک تخلیه شده یا قطعات آن را استنشاق کنند. بالون ها همچنین در صورت تماس با شعله باز خطر آتش سوزی دارند. نظارت بر کودکان هنگام بازی با بادکنک و در صورت شکستن فوراً آنها را دور بیندازید.

آهنرباها

آهنرباها اجسام کوچک و قدرتمندی هستند که در صورت بلعیده شدن می توانند خطری جدی برای کودکان باشند. اگر دو یا چند آهنربا بلعیده شوند، می توانند یکدیگر را در داخل بدن جذب کنند و آسیب های داخلی جدی ایجاد کنند. در سال های اخیر، موارد متعددی از کودکانی که به دلیل بلعیدن آهنرباهای کوچک نیاز به جراحی اورژانسی داشته اند، بوده است. والدین باید از خرید اسباب‌بازی‌های مغناطیسی برای کودکان خردسال خودداری کنند و اگر اسباب‌بازی‌های مغناطیسی در خانه خود دارند، مطمئن شوند که آنها را دور از دسترس نگهداری کنند.

اسکوتر

اسکوترها یک اسباب بازی محبوب در بین کودکان هستند، اما می توانند خطرناک نیز باشند. کودکان ممکن است از روی اسکوتر بیفتند و صدمات جدی از جمله شکستگی استخوان ها و آسیب های سر را متحمل شوند. برای اطمینان از ایمنی فرزندتان، مهم است که هنگام سوار شدن بر اسکوتر بر او نظارت داشته باشید و از کلاه ایمنی استفاده کنید.

ترامپولینترامپولین

ترامپولین یکی دیگر از اسباب بازی های محبوب است که می تواند برای کودکان خطرناک باشد. کودکان ممکن است از ترامپولین بیفتند و صدمات جدی از جمله شکستگی استخوان و سر را متحمل شوند. همچنین خطر برخورد کودکان با یکدیگر در حین پریدن وجود دارد که می تواند منجر به آسیب شود. اگر ترامپولین در حیاط خلوت خود دارید، مهم است که در حین استفاده از ترامپولین نظارت داشته باشید و مطمئن شوید که آنها با خیال راحت از آن استفاده می کنند.

اسلحه اسباب بازی

اسلحه اسباب بازی یک اسباب بازی محبوب در بین کودکان است، اما می تواند خطرناک نیز باشد. کودکان می توانند به طور تصادفی با اسلحه اسباب بازی به خود یا دیگران شلیک کنند و باعث آسیب شوند. اسلحه های اسباب بازی را نیز می توان با اسلحه های واقعی اشتباه گرفت که می تواند منجر به موقعیت های خطرناک شود. والدین باید اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان از خطرات اسلحه های اسباب بازی آگاه هستند و بر استفاده از آنها نظارت داشته باشند.

ماشین های اسباب بازی

ماشین های اسباب بازی یک اسباب بازی محبوب در بین کودکان هستند، اما می توانند خطرناک نیز باشند. کودکان ممکن است به طور تصادفی قطعات کوچکی از ماشین های اسباب بازی را ببلعند که باعث خطر خفگی می شود. برخی از ماشین‌های اسباب‌بازی نیز حاوی رنگ سرب هستند که در صورت بلعیدن می‌تواند مضر باشد. والدین باید اطمینان حاصل کنند که اسباب بازی های کودکانشان از مواد ایمن ساخته شده و حاوی مواد شیمیایی مضر نباشد.

هاوربرد

هاوربرد یک اسباب بازی محبوب در بین کودکان و نوجوانان است، اما می تواند خطرناک نیز باشد. هاوربردها آتش می گیرند که می تواند باعث صدمات جدی و خسارت مالی شود. برای اطمینان از ایمنی فرزندتان، خرید هاوربرد از یک سازنده معتبر و نظارت بر کودکتان در حین کار بسیار مهم است.
از آن استفاده می کنند. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که هاوربرد توسط یک سازمان ایمنی مانند UL (Anderwriters Laboratories) تایید شده است.

    باتری های دکمه ای

باتری های دکمه ای معمولا در اسباب بازی های کوچک، کنترل از راه دور و سایر وسایل خانه یافت می شوند. اگر کودک یک باتری دکمه‌ای را ببلعد، می‌تواند در گلوی او گیر کند و باعث آسیب داخلی جدی شود. این می تواند منجر به آسیب جدی یا مرگ شود. والدین باید اطمینان حاصل کنند که باتری های دکمه ای دور از دسترس کودکان قرار گرفته و آنها را به درستی دور بریزند.

    تفنگ های آبی

تفنگ های آبی یک اسباب بازی سرگرم کننده برای بازی کودکان به خصوص در ماه های تابستان است. اما اگر آب مورد استفاده در تفنگ آب تمیز نباشد یا تفنگ آب به درستی تمیز نشود، می تواند باعث عفونت یا بیماری شود. والدیاشیاء تیزن باید اطمینان حاصل کنند که تفنگ های آب فرزندانشان به درستی تمیز شده و از آب تمیز استفاده می کنند.

    اشیاء تیز

اشیای تیز مانند چاقو، قیچی و سوزن را هرگز نباید به عنوان اسباب بازی به کودکان داد. این اشیا در صورت استفاده نادرست می توانند صدمات جدی ایجاد کنند. والدین باید اطمینان حاصل کنند که اشیاء نوک تیز دور از دسترس کودکان قرار می گیرند و تحت نظارت بزرگسالان استفاده می شوند.

    جواهرات اسباب بازی

جواهرات اسباب بازی در صورت شکستن یا بلعیده شدن قطعات کوچک می توانند خطر خفگی را به همراه داشته باشند. والدین باید اطمینان حاصل کنند که جواهرات اسباب بازی کودکانشان از مواد ایمن ساخته شده و حاوی قطعات کوچکی نباشد که به راحتی بلعیده شوند.

    اشاره گرهای لیزری پرقدرت

اشاره گرهای لیزری پرقدرت اگر مستقیماً به داخل چشم زده شوند می توانند آسیب های جدی چشمی ایجاد کنند. آنها همچنین در صورت استفاده نادرست می توانند باعث سوختگی یا آسیب های دیگر شوند. والدین باید اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان با نشانگرهای لیزری پرقدرت بازی نکنند و فقط تحت نظارت بزرگسالان استفاده شوند.

حرف آخر

نتیجه گیری، اسباب بازی های خطرناک زیادی برای کودکان وجود دارد و والدین باید از خطرات مرتبط با این اسباب بازی ها آگاه باشند. اسباب‌بازی‌های کوچک، بادکنک، آهن‌ربا، اسکوتر، ترامپولین، تفنگ اسباب‌بازی، ماشین‌های اسباب‌بازی، هاوربرد، باتری دکمه‌ای، تفنگ آبی، اشیاء تیز، جواهرات اسباب‌بازی و نشانگرهای لیزری پرقدرت از خطرناک‌ترین اسباب‌بازی‌ها برای کودکان هستند. والدین باید اطمینان حاصل کنند که اسباب‌بازی‌های کودکانشان متناسب با سن، ساخته شده از مواد ایمن و خطری برای ایمنی آنها نباشد. نظارت و آموزش برای اطمینان از اینکه کودکان می توانند ایمن و بدون خطر آسیب با اسباب بازی ها بازی کنند، کلیدی است.

hanafi
ارسال دیدگاه