آموزش بازی فکری دالون

بازی فکری دالون یا به زبانی دیگر همان quoridor یک بازی برد گیم می باشدکه تعداد بازیکنان برای این بازی حداکثر 4 نفر و حداقل 2 نفر می باشد. بازی فکری دالون و یا کوریدور یک بازی استراتژیک و انتزاعی است در این بازی سعی کنید مهره ی خود را به طرف دیگر برد بازی ببرید و در نوبت خود، یا مهره ی خود را حرکت می دهید یا یک دیوار و یا حصار قرار می دهید.

 برد بازی فکری دالون یک شبکه مربع 9*9 است کهای بازی شامل 4 مهره (برای هر بازیکن یک مهره با رنگ‌های مختلف)، و بیست دیوار می باشد که  کوریدور یا بازی فکری دالون و یا  quoridorتوسط Gigamic Games منتشر شده است. بازی فکری دالون باعث افزایش ضریب هوشی، هوش هیجانی و قدرت تصمیم گیری می شود باید اشاره کرد که  بازی فکری دالون به مدارس اروپایی راه یافته است ، و از آن برای آموزش کودکان و بچه ها استفاده می شود. 

حال در ذهن انسان این سوال پیش می آید که آیا بازی فکری دالون را می توان یک بازی آسان خطاب کرد؟ بازی فکری دالون به اندازه ی بازی شطرنج سخت و پیچیده است. بازیکن زمانی برنده می شود که مهره ی او به هر مربعی از لبه مقابل تخته که از آن شروع شده است برسد. قرعه کشی مشخص می کند که چه کسی مجاز به حرکت اول است. در نوبت بازیکن، بازیکن می تواند مهره ی خود را یک مربع در جهت های اصلی (بالا ،پایین ، چپ، راست )حرکت دهد یا یک حصار قرار دهد.

تاریخچه ی بازی فکری دالون

 بازی فکری دالون یا کوریدور، بر اساس یک بازی قبلی به نام Blockade (همچنین به عنوان Cul-de-sac شناخته می شود) ساخته شده است که توسط فیلیپ اسلیتر در سال 1975 اختراع شد و میرکو مارکسی، طراح معروف بازی های رومیزی، نسخه دیگری از این بازی را به نام Pinko Pallino ساخت که در سال 1995 توسط Epta games منتشر شد.  

Pinko Pallino فقط برای دو بازیکن بود و روی صفحه بازی 11×11 با مجموع 42 دیوار و قوانین کمی متفاوت بازی می‌شد. پس از انتشار اولیه، بازی مورد توجه قرار گرفت و تا سال 1997، پنج شرکت بزرگ بازی سازی در جهان از جمله( Gigamic) آمریکایی حق چاپ این بازی را خریداری کردند و آن را در جهان عرضه کردند پس در نتیجه، Quoridor به سرعت در سراسر جهان محبوب شد. 

بسیاری از مؤسسات آموزشی اروپایی (به عنوان مثال MindLab) نیز Quoridor را به عنوان ابزار کمک آموزشی انتخاب کرده و آنها را به کلاس درس آورده اند. در سال 1997، بازی فکری دالون یا کوریدور، جایزه Mensa Select را دریافت کرد، جایزه ای که هر سال توسط Mensa آمریکایی به پنج بازی رومیزی داده می شود. همچنین در سال 1998 توسط مجله Games به عنوان بازی سال انتخاب شد.

محتویات بازی فکری دالون

  • برد بازی  
  • 4 مهره
  • 20 حصار 
  • دفترچه ی قوانینمحتویات بازی فکری دالون

هدف بازی فکری دالون 

اولین بازیکنی به خطی که مقابل خط شروع خود وجود دارد، برسد، برنده است.  

مطالب مرتبط:آموزش بازی فکری چینرو

شروع بازی فکری دالون

هر بازیکن به نوبه خود انتخاب می کند که مهره ی خود را حرکت دهد یا یکی از حصارهای خود رادر محل مورد نظر بگذارد. وقتی که تمام حصارهای بازیکن تمام شد، بازیکن باید مهره ی خود را حرکت دهد.در ابتدا برد بازی خالی است سپس مهره ی خود را در مرکز اولین خط سمت برد خود انتخاب کرده و قرار دهید، حریف شما مهره ی دیگری را برمی دارد و آن را در مرکز اولین خط سمت خود از تخته قرار می دهد (همان که رو به روی شماست) و سپس هر کدام 10 نرده بردارید.

حرکت مهره ها

مهره ها هر بار یک خانه به صورت افقی یا عمودی، به جلو یا عقب حرکت داده می شوند و هرگز به صورت مورب حرکت داده نمی شوند. مهره ها باید حصارها را دور بزنند. اگر در حین حرکت با پیاده حریف روبرو شدید می توانید از روی آن بپرید.حرکت مهره ها

موقعیت حصارها

نرده ها باید بین 2 مجموعه 2 مربعی قرار گیرند. با قرار دادن حصارها، حریف خود را مجبور به حرکت در اطراف آن می کنید و تعداد حرکاتی که باید انجام دهند را افزایش می دهید و اما مراقب باشید، شما مجاز نیستید مهره ی حریف خود قفل کنید، همیشه باید مهره ی حریف مقابل بتواند حداقل یک مربع حرکت کند تا به هدف خود برسد.موقعیت حصارها

Face to face

هنگامی که دو مهره در مربع های همسایه که با حصار از هم جدا نشده اند رو به رو می شوند، بازیکنی که نوبت اوست می تواند از مره ی حریف مقابل  بپرد (و خود را پشت سر او قرار دهد)، بنابراین یک مربع اضافی را به پیش می برد.( یعنی 2 تا خانه حرکت می کند) .اگر پشت مهره ی مذکور حصاری وجود داشته باشد، بازیکن می تواند پیاده خود را در سمت چپ یا راست مهره ی دیگر قرار دهد .

پایان بازی فکری دالون

اولین بازیکنی که بتواند به یکی از 9 مربع مقابل خط پایه( شروع ) خود زود تر از بازیکنان دیگر برسد ،برنده است.

قوانین بازی فکری دالون برای 4 بازیکن

هنگامی که بازی شروع می شود، 4 مهره در مرکز هر یک از اضلاع برد بازی قرار می گیرند و به هر بازیکن 5 حصار داده می شود.قوانین بازی فکری دالون 4 نفره ، مشابه قوانین  بازی فکری دالون دو نفره است، اما با این تفاوت که در بازی فکری دالون دو نفره پرش بیش تر از یک واح می توانید از روی مهره حریف مقابل انجام دهید ولی در بازی فکری 4 نفره فقط و فقط یکبار می توانید از روی مهری حریف مقابل پرش کنید و بیش تر از یک واحد ممنوع می باشد.

کلام آخر

در این مقاله برای شما قوانین بازی فکری دالون را روشن ساختیم. بازی فکری دالون یک بازی رومیزی عالی برای یادگیری مهارت های تفکر انتقادی است. در حالی که تنها چند انتخاب برای انجام هر چرخش وجود دارد – مهره ی خود را حرکت دهید یا یک دیوار و یا حصار قرار دهید – تصمیم گیری در مورد زمان و مکان انجام کدام یک از عمل ها ،یک فرآیند متفکرانه است. همچنین یک بازی سریع برای 2 بازیکن است. اما امکان حضور تا 4 بازیکن را نیز فراهم می کند. شما می توانید این بازی را از سایت بازی تحریر به قیمت مناسب و به صرفه تهیه کنید.

hanafi
ارسال دیدگاه