بهترین بازی های فکری برای تقویت حافظه

بازی فکری یکی از بهترین مشغولیت های مردم از زمان گذشته است و خواهد بود، اگر کمی به تاریخچه بازی های فکری و برد گیم ها در ایران نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که مردم از زمان های قدیم برای اوقات فراغت خود بازی ها و مشغله هایی به وجود آورده بودند تا با آنها سرگرم شوند.

با گذشت زمان و درگیری های فکری در میان جمعیت به وجود آمد باعث شد که از میان هر 10 نفر یکی از آنها به فراموشی در سنین بالاتر دچار شوند. فراموشی یک نوع عارضه مغزی است که سبب می شود تا فرد تمام افراد نزدیک و حتی تمام اطلاعات خود و اطرافیان را فراموش کند. اما این چه ربطی به بازی های فکری دارد؟

با توسعه و پیشرفت حوزه برد گیم ها و بازی های کارتی و فکری سازندگان به ساخت و تکیل بازی های فکری روی آورده اند که با بازی کردن آن ناخودآگاه ذهن درگیر و به شدت به چالش کشیده می شود که همین امر یکی از عوامل مهم جلوگیری از فراموشی در سنین بالا می باشد. این بازی ها را شما می توانید با اسم بازی های فکری برای تقویت حافظه در اکثر وبسایت ها و فروشگاه ها مشاهده و خریداری کنید.

اما در این مقاله از سایت بازی تحریر برای راحتی شما در امر شناسایی و خرید بازی های فکری قصد داریم به معرفی برخی از محبوب ترین و بهترین بازی های معمایی و چالشی که برای تقویت حافظه بسیار مناسب است، بپردازیم.

تقویت حافظه با بازی کردن

شاید از خودتان سوال کنید چگونه می شود فقط با بازی کردن آن هم بازی های فکری حافظه تقویت شود؟ جواب این سوال بسیار ساده است شما زمانی که قصد دارید یک کاری را انجام دهید و بسیار مهم است که در آخر به نفع شماست، از حداکثر توان خودتان استفاده می کنید تا کار را به بهترین صورت و کامل انجام دهید.

در بازی های فکری هم این قاعده مستثنی نیست، بیشتر قوانین و شرایط بازی بر روی برد و باخت است و شما باید با فکر کردن و استفاده از استراتژی های مختلف خودتان یا تیم را در این تورنمنت به پیروزی برسانید. همین مسئله سبب می شود که شما بدون اینکه متوجه شوید از حافظه و ذهن خودتان کار بکشید که نتیجه آن می شود که حافظه بلند مدت و کوتاه مدن شما به شدت پویا و فعال باشد. در ادامه برخی از این بازی های فکری که برای تقویت حافظه مناسب است را برای شما معرفی می کنیم. 

بازی معمایی هانوی

بازی برج هانوی

بازی فکری هانوی یکی از بازی های مناسب برای تقویت حافظه است که از الگوریتم خاصی پیروی می کند. این بازی از جمله بازی های فکری قدیمی است که به دلیل شیوه بازی و چالشی آن امروزه نیز در بسیاری از تست های هوش و همچنین سرگرمی ها مورد استفاده قرار می گیرد. شیوه بازی برج هانوی نیز در نگاه اول شاید ساده به نظر برسد ولی بدین صورت است که از سه میله تشکیل شده و در میله میانی حلقه هایی از بزرگ به کوچک قرار داده شده اند و بازیکن باید سعی کند تا حلقه ها را از میله وسط به سایر میله ولی با همان ترتیب انتقال دهد. 

مکعب معمایی روبیک

مکعب روبیک

شاید به جرات بتوان گفت که مکعب روبیک یکی از بهترین و چالشی ترین بازی فکری است که تا بدین روز به دست بشر ساخته شده است. روبیک یک مکعب مربع است که از 6 رنگ مختلف تشکیل شده و مهره های هر وجه مکعب قادر به حرکت به وجه های دیگر هستند. چالش این بازی بدین صورت است که شما باید با استفاده حرکت دادن این بخش های کوچک مکعب رنگ ها را در هر وجه به صورت یکنواخت قرار دهید. 

برد گیم فکری فکر برتر

بازی فکری فکر برتر

یکی دیگر از بازی های فکری که به شدت مغز و حافظه شما را به چالش می کشد، بازی فکری فکر برتر است که هم بازی فکری محسوب می شود و هم یک برد گیم بسیار هیجان انگیز و چالشی. شرایط بازی هم بدین گونه است که بازی از یک تخته مستطیلی شکل با محل هایی برای قرار دادن مهره تشکیل شده است. یک طرف بازی را بازیکن از مهره هایی با رنگ های مختلف انتخاب می کند و به دلخواه می چیند ولی بازیکن رو به رو از این چینش خبر ندارد و باید با استفاده از مهره های رنگی دیگر این ترتیب و چینش را حدس بزند. در آخر هر بازیکنی که توانست زودتر ترتیب و رنگ مهره های حریف را حدس بزند، برنده بازی است. 

برد گیم ریورسی

بازی فکری ریورسی 

بازی فکری ریورسی از بازی های چالشی و مناسب برای تقویت حافظه است که بازیکنان برای ساعاتی هم که شده ذهنشان درگیر آن می شود. بازی ریورسی که از جدید ترین بازی های فکری و برد گیمی در ایران است با اینکه بسیار محصول تازه ای است ولی در این مدت کم که به فروش رسیده است توانسته است بازخورد بسیار زیادی بین هواداران و بازیکنان برد گیم ها داشته باشد. شیوه بازی و قوانین آن نیز زیاد پیچیده نیست و حتی کودکان بالای 12 سال هم به راحتی می توانند بازی کنند. در کل بازی بدین صورت است که برای هر بازیکن مهره هایی ابتدای بازی داده می شود تا روی میدان همان تخته بازی آنها را قرار دهند، بازیکنان ابتدا هر کدام سه مهره در میان میدان به صورت یک در میان قرار داده و بازی را شروع می کنند در آخر هر کدام از بازیکنان که تعداد بیشتری مهره در میدان داشته باشند، برنده بازی هستند.

کلام آخر

بازی های فکری و برد گیم ها یکی از بهترین روش ها و کم هزینه ترین روش ها برای جلوگیری از ابتلا به فراموشی یا همان آلزایمر می باشد.علاقه مندان به این دسته از بازی ها می توانند با خرید هر یک از محصولات هم اوقات فراغت خود را پر کنند و هم یک تمرین ذهنی بسیار خوبی داشته باشند. در آخر اگر این مطلب برای شما مفید بود می توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

 

hanafi